Preskočiť na hlavný obsah

Povinná literatúra, ktorá nie je nuda

Keď sa povie, povinné alebo mimočítankové čítanie, všetci si tak nejako automaticky predstavíme hrubé staré knihy, ktoré prach hltajú nenadarmo. Keď k tomu pripíšeme fakt, že si z toho musíme robiť poznámky, odovzdať čitateľský denník, modliť sa, že som tam dal všetko, čo odo mňa učiteľka chce a ešte za to, že som čítal dostanem aj známku... neznie to prve najlákavejšie. Napriek tomu, že aj ja zadávam takého domáce úlohy, mnohé sa obísť ani nedajú, priznávam, že výber mimočítankovej literatúry nie je práve najšťastnejší. Na strednej škole som doslova trpela, lebo ako Chrám Matky Božej v Paríži... (prvých sto strán je úplne navyše). Nie všetky by som ale zahodila do koša, a keď som sa prinútila povinnú literatúru čítať, oslovili ma. Teraz vám predstavím päť kníh zo strednej školy, ktoré podľa mňa nie sú až tak povinné.

Kto chytá v žite (J.D. Salinger)
Kto chytá v žite – nové vydanieNajlepšie na tomto americkom prozaikovi je to, že ústredným motívom väčšiny jeho diel sú problémy dospievania či dosah vojny. Práve stredoškoláci si zamilujú jeho novelu Kto chytá v žite. Mladých ľudí osloví najmä priamy rozprávač, čím sa umocní ten pocit spolupatričnosti zo strany autora. Šestnásťročný Holden Caulfield prepadá zo štyroch predmetov a vyhodia ho zo školy. Vtedy ho jeho učiteľ začne poúčať o živote, no Holden si svoj postoj háji. Napriek tomu, že očakávate drsniaka, Holden je veľmi citlivý chlapec a napriek tomu, že je introvert, dokáže sa vyjadrovať k zložitým témam spoločnosti a problém dospelých vidí v systéme života, aký  žijú. Čo by to bolo za autentické dielo bez skutočnej lexiky, a preto sa čitateľ nevyhne ani vulgarizmom či rozhovorom na tému sexualita u mladých. 

Na Západe nič nové (E.M. Remarque)
Na západe nič novéVojnový román preslávil autora takpovediac za noc. Remarque ako jeden z hlavných predstaviteľov Stratenej generácie ukazuje krutosť vojny, ktorá zničila mladú generáciu vtedajšej doby. Paul Bäumer sa spolu s kamarátmi vydáva na vojnu plný ideálov a vlastenectva a vracia sa ako troska, ktorá má problém začleniť sa do spoločnosti. Naozaj ide o strhujúci príbeh a postavy sú tak verne vykreslené, že som mala pocit, akoby som tam stála vedľa Paula. Podľa môjho názoru by si mal každý človek prečíta aspoň jednu knihu, ktorá ukazuje nezmyselné boje a besnenie vojny. Možno by sme si začali viac vážiť svoje životy.

Malý princ (A.de Saint Exupéry)
Malý princJedna z najznámejších moderných rozprávok bola preložená do 180 jazykov. Dielo s autobiografickými črtami od francúzskeho spisovateľa a pilota si vaše srdce jednoducho musí získať. Kniha rozpráva o tom, ako pilot stroskotá na Sahare a tam stretne malého chlapca z ďalekej planéty, ktorý s ním vedie filozofické dialógy. Okrem toho, že sa hlboké zamyslenia o života dotknú aj toho vášho, autor chcel ukázať dospelým svet a myslenie detí a chcel, aby ho pochopili. V knihe nájdete aj originálne autorove kresby, ktoré sú tam nato, aby sme videli presne to, čo on chce, aby sme videli. Vrelo odporúčam.
Keď báčik z Chochoľova umrie (M. Kukučín)
Keď báčik z Chochoľova umrie, Neprebudený
Kukučín, u mňa osobne, patrí k autorom, ktorí ma nenudili nikdy. Na základnej som čítala Rysavú jalovicu a odvtedy som si slovenský realizmus zamilovala. Stredoškoláci asi vedie, o čom je reč. Kritika a zobrazenie úpadu zemianstva sa Kukučínovi podarila dokonale. A nie len to. On dokonca dokáže túto skutočnosť tak zosmiešniť, že sa občas až chytáte za brucho a mrzí vás, že je to len poviedka a nie tristostranový román. Ak niekto z vás nie je z dedinského prostredie alebo nie je na tradičnú slovenskú literatúru zvyknutý, zožeňte si výtlačok s vysvetlením slov, pretože toľko archaizmov a historizmov sa naučíte, až z toho budete celí "ľudoví" :D A nájdite si zbierku, nie len jednu poviedku, lebo to, že skončí jedna a začína hneď druhá je podľa mňa super :D Nájdete ju aj na Zlatom fonde :)

Nox et solitudo (I. Krasko)
Básnicke dielo - Ivan KraskoNapriek tomu, že nie som veľkým fanúšikom poézie, Krasko ma presviedča o opaku a to vždy, keď sa k jeho zbierke dostanem. Noc a samota vás spolu s lyrickým hrdinom zavedie do búrnej a tmavej noci. Spomína na rodný kraj a rodičov. Úvod k zbierke napísal Vajanský a zaželal mu "šťastnú cestu z tieňov a samoty". Nezľaknite sa veľmi,. básne majú baladický charakter, no chýba im epickosť, preto sa môžete sem-tam strácať.Ale až sa zamyslíte nad obsahom...Takže zamyslite sa nad tým, či povinnú literatúru úplne zavrhnete alebo je dáte šancu a necháte sa príjemne prekvapiť. 


Peťa :)

Práve čítam: Učiteľova dcéra (Julie Klassenová)
Môj instagram: @petah.468_booklover

Môj posledný článok: Best quotes
Moja posledná recenzia: Mŕtve dievča neklame (Jay Asher)

Knihy môžete zakúpiť tu:
Kto chytá v žite
Na Západe nič nové
Keď báčik z Chochoľova umrie
Malý princ

alebo na ipark.sk :)

Zdroje obrázkov: internetové kníhkupectvo ipark.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…