Preskočiť na hlavný obsah

Kniha na dovolenku - tipy, rady...

Každý knihomoľ sa asi najviac teší na to, že bude môcť len tak sedieť s kávou či čajom a čítať si. Preto obľubujeme voľné letné dni alebo iné prázdninové vykoľajenia z bežného života. A nech zdvihne ruku ten knihožrút, na ktorého to neplatí :) S voľnými dňami je často spojená aj dovolenka alebo nejaký ten výlet, preto je dobré vedieť, akú knižku si vziať so sebou.

Poznáte to.. môžu nastať dva varianty: 
1.Nevezmete si nič alebo len jednu knihu, a potom len sedíte na pláži alebo hoteli a nudíte sa, nehovoriac o tom, ako preklínate samých seba za to, že ste sa nezbalili až tak dobre.
2.Vezmete si až priveľa a stihnete prečítať len zopár strán a celú dovolenku nadávate, že vláčite ten ťažký kufor a namiesto troch hrubých ťažkých kníh ste si mohli vziať dvoje šiat naviac.
Preto je veľmi dôležité zamyslieť sa, čo si pribaliť a čo naopak nechať doma v poličke. Do úvahy je potrebné vziať hneď niekoľko faktorov, takže poďme na to :)

A)miesto v kufri:
Letíte lietadlom? Príručná batožina by nemala vážiť viac ako 8kg (záleží od spoločnosti) a veľká tak 23kg. Zdá sa vám to v pohode? Tak si skúste pobaliť všetko potrebné oblečenie, obuv, kozmetiku... A zrazu vám váha vyskočí tak, že budete radi, ak nebudete doplácať... Zamyslite sa, aká knižka vám vystačí do konca dovolenky a vezmite si radšej jednu hrubšiu ako päť tenších. Pokiaľ idete vlakom, nemusíte dávať kufor na váhu, úplne postačí poprechádzať sa s plným kufrom po ulici a možno si tie tri kilá navyše rozmyslíte, keď si predstavíte, že sa s tou váhou trmácate toľkú diaľku.  Najlepšie sa majú tí, ktorí idú autom a vzadu v kufri majú dostatok batožinového priestoru.

B)aktivity na dovolenke:
Čo všetko sa chystáte vo zvolenej destinácii robiť? Ak nič a plánujete len tak ležať, opaľovať sa alebo vymetať kaviarne, pravdepodobne nebudete radi, ak budú knihy vo vašom kufri absentovať. Pri aktívnej dovolenke je to naopak. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak máte na pláne pamiatky a iné výlety, k čítaniu sa dostanete len večer tak na pol hodinu (viaceré dôvody ako únava, večerná prehliadka mesta, kino, divadlo, večera s partnerom...). Nie je múdre nabaliť si štvorzväzkový román, pretože sa dostanete tak do 10% prvého zväzku. Ja som to vyriešila veľmi šalamúnsky (viem, že je to sebachvála :D) a vzala som si knihu, ktorú som mala skoro dočítanú a dva časopisy a musím prezradiť, že k časopisom som sa ani nedostala.

C)nálada:
Prosím vás, neberte si na slnečné pobrežie či na chatu s kamarátmi knihu plnú depresie podčiarknutú samovraždou. Knihy sú totiž niečo, čo vplýva na našu psychiku a aj keď si to ani neuvedomujeme, môžeme potom odrážať ich atmosféru do bežného života. Na pláž si vezmite niečo z červenej knižnice, na kúpalisko zvoľte ľúbostný román a na stanovačku či chatu siahnite po nejakej vtipnej dobrodružnej knihe. Verte mi, že vaši spolucestujúci to ocenia a nechajte si triller o zavraždenej zjavujúcej sa dievčine radšej na dlhé zimné večery.

D)suveníry:
Teraz budem hovoriť veľmi pokrytecky, keďže ja som si vliekla asi osem kníh len z Prahy, ale je potrebné si uvedomiť, že pri balení z dovolenky domov fungujú tie isté fyzikálne princípy ako pri balení sa na dovolenku. Tá taška skutočne nebude väčšia a ruksak nerozšíri zips len preto, že ste nenásytný knihomoľ a namiesto magnetky si nabalíte polovicu kníhkupectva. Verte mi, nie je to sranda potom sa s tým teperiť na vlak.

E)jazyky vládnu svetom:
Predchádzajúcim odsekom však nechcem knihu ako suvenír úplne vylúčiť. Ak ste krajinu či mesto navštívili už viackrát, magnetka nebude až taká dobrá voľba, navyše ak sa vám ich na chladničke usalašilo už aspoň päť.  Ak ovládate nejaký cudzí jazyk (aspoň angličtinu), veľmi dobrou voľbou je navštíviť tamojšie kníhkupectvo a siahnuť po knihe v cudzom jazyku. Okrem toho, že si domov prinesiete knižku z inej krajiny a máte pamiatku na príjemne strávené chvíle, precvičíte sa v jazyku, ktorý možno používate príležitostne alebo len pri pozeraní seriálov. Malý tip: už doma sa na taký suvenír pripravte a nechajte si trochu voľného miesta v kufri. Dokonca si z domu žiadnu knihu brať nemusíte a nechajte sa prekvapiť, čo nájdete na svojich potulkách.
Dúfam, že moje rady vám budú aspoň trochu užitočné a vďaka nim sa dostanete k zaujímavým knihám a užijete si čítanie z inej perspektívy. Takže prajem všetkým ešte príjemný zvyšok dovolenkového obdobia a nech vaše knihy nezapadajú doma prachom.

Môj posledný článok: Summer reading challenge 2017
Moja posledná recenzia: Maliarova dcéra (Julie Klassenová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…