Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Růže mají trny (Sandra Byrdová)
  

Na kráľovnú Alžbetu I. sa všetci pozeráme ako na panovníčku, ktorá svojím umom, dôvtipom a rozhodnosťou priviedla Anglicko do zlatého veku. Pokroky, objavy a reformy počas jej vlády pre nás ostávajú stále inšpiratívne a každý panovník by sa chcel aspoň podobať tejto veľkej kráľovnej. Všetky tieto informácie sú ale verejne známe, lenže za maskou každého politika sa skrýva obyčajný človek so svojimi trápeniami, túžbami, krehkosťou a pocitmi. Presne takto nám autorka odhaľuje dušu najvýznamnejšej panovníčky ostrovnej veľmoci.

Pozerať sa na celý príbeh z Alžbetinho pohľadu by bolo ale príliš prvoplánové, preto si Sandra Byrdová vyberá rolu jednej z dvorných dám Jej Veličenstva, Švédku Elin Snakeborgovú, ktorá na svoj vek získala vďaka výhodnému manželstvu s markízom Northamptonom postavenie, titul a majetky hodné kráľovnej. V dvorskej hierarchii sa postavením nachádzala hneď po Alžbete. No nie len titul, ale aj jej konanie a láska, ktorú prejavovala k panovníčke, jej pomohli stať sa hlavnou dvornou dámou a mohla sa s kráľovnou, ktorá jej verné služby dokázala aj náležite oceniť, spriateliť.

Vďaka Elin, v Anglicku Helene, má čitateľ možnosť nazrieť do vnútorného sveta Alžbety I. a ubezpečiť sa, že aj kráľovná je len človek. Pomocou rôznych každodenných situácií, ako rozhovormi, klebetami či prijímaním hostí, vidíme kráľovnú aj z jej lepšej, no aj horšej stránky. Je to žena, ktorá by kvôli milovaným ľuďom dokázala aj zomrieť, no zradu kruto trestala. Jej citlivú dušu ale najviac vnímame v časti, keď mala podpísať popravu Márie Stuartovej, ktorá sa ju snažila nahradiť na anglickom tróne. Napriek preukázateľnej zrade jej padlo veľmi ťažko podpísať rozsudok smrti kráľovnej, ktorá sa stala vládkyňou z Božej vôle rovnako ako Alžbeta.


Veľmi zaujímavo na mňa pôsobil aj vzťah, ktorý mala Alžbeta k svojej mŕtvej matke. Napriek tomu, že Anna svoje dieťa opustila, keď malo len 4 roky, jej dcéra si ju brávala ako príklad čnosti, sily a rozumu. Nikdy by nedovolila, aby niekto tvrdil, že ako nemanželské dieťa nemá nárok na trón.

Láska neobišla ani Alžbetu a vzťah k Robinovi jej viac-menej komplikoval život, pretože každého muža porovnávala s týmto šľachticom, ktorý prežil väzenia vlastne len čírou náhodou a možno aj to, čo k nemu cítila, jej bránilo vydať sa. Kvôli tomu, že nezabezpečila kráľovstvu dediča, musela znášať rôzne slovné útoky a bola väčšia pravdepodobnosť, že sa ju niekto pokúsi zvrhnúť. Osobne si ale myslím, že sa nevydala preto, lebo jej v tom nebránila láska, ale strach z toho, že už nebude sama sebe paňou a bude sa musieť o vládu a svoje súkromie deliť ešte s niekym ďalším, čo jej hrdosť nedovoľovala.

V diele máme možnosť stretnúť sa nie len s osudom Alžbety I., ale paralelne sledujeme najmä príbeh jej dvornej dámy Elin. Tá si po odchode zo Švédska užila naozaj krušné chvíle a to, že je cudzinka, jej k tomu nijako nepomáhalo. Stretla sa s markízom a po dlhej dobe sa konečne mohli vziať. Onedlho na to ovdovela a vzala si muža oveľa nižšieho postavenia, čo sa kráľovnej veľmi nepáčilo. Potom nastal problém s jej sesternicou Sofiou, ale osobne si myslím, že prezradiť viac by bolo pre čitateľa zradou a ja nerada beriem nárok na prekvapenia.

V každom prípade môžeme tvrdiť, že rôzne interpretácie života akéhokoľvek panovníka sú inšpiráciou pre autorov, no práve Alžbeta I. oplýva množstvom tajomstiev a nejasností, že je bohatým zdrojom nie len pre historikov, ale aj pre laickú verejnosť. Preto každý historický román, ktorého je hlavnou postavou, bude pre nás studnicou nevyčerpateľných teórií a dohadov.

Moje hodnotenie:    odporúčam

               😊  😊  😊  😊  😊

Kategória: historické romány
Počet strán: 302 s.
Jazyk: český
ISBN: 978-80-242-5704-4
Vydavateľstvo: Knižní klub

Knihu som si kúpila na dovolenke v Prahe, v kníhkupectve NeoLuxor :)

Moja posledná recenzia: Tajná manželka (Gill Paulová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…