Preskočiť na hlavný obsah

Minirecenzia: Dni slávy, dni smútku (Juliet Grey)

Mám veľmi rada knižné série, lebo vďaka nim mám pocit, že keď knihu dočítam, nemusím sa s jej predstaviteľmi rozlúčiť úplne... V ďalšej jej časti postavy opäť ožívajú a príbeh sa rozvíja ďalej. Takto som si obľúbila Harryho Pottera a keby autorka napísala ďalšiu časť, prečítala by som ju na jeden dych rovnako ako tie predošlé. Keď sa spojí knižná séria s historickým románom, je to hudba pre moje uši.

Veľmi ma zaujímalo, ako to s Máriou Antoinettou dopadne. Samozrejme, že nie som z dejepisu až taká hlúpa, aby som si nepamätala, ako jej život naozaj skončí. To nie. Bola som skôr zvedavá na vývoj tejto mladej ženy ako literárnej postavy a toho sa mi aj dostalo.

Musím sa priznať, že sa mi doteraz nikdy nepodarilo zaznamenať taký veľký rozvoj postavy ako v tomto diele. V minirecenzii na prvú časť trilógie som spomínala milú mladú dámu, ktorú som ľutovala, lebo ju nútia sa vydať za niekoho, koho vôbec nepozná a navyše musí od rodiny odísť do cudzej krajiny. Takže aby ste vedeli, z malej milej poslušnej Toinette sa stane zhýralá a márnotratná francúzska kráľovná. Áno, tak ovplyvnili to je správanie mnohé okolnosti, ale aj tak... Keďže nemala deti a žiadne ďalšie starosti, lebo do vládnutia sa starať nesmela, zaujímala sa o celkom iné veci. Móda a udávanie štýlu sa stalo jej životným poslaním. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa jej vkus menil. Najskôr obyčajné šaty podobné tým, ktoré nosila v Rakúsku, potom obrovské krinolíny plné volánov a nakoniec košieľka previazaná stuhou. Jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvnili jej správanie bolo narodenie detí. Keď si naplno uvedomila, že sa im chce venovať a už nebaží po krásnych drahých šatách a diamantových šperkoch, správala sa opäť ako obyčajné jednoduché dievča, ako matka, ktorá sa zameriava len na život svojich detí a na ich rozvoj. Veľmi ju zasiahla aj smrť jej dcéry Sofie a najstaršieho syna, ktorý sa mal stať ďalším kráľom. Práve tieto časti jej života považujem za kľúčové a tie aj najviac zmenili jej pohľad na svet. Láska jej život naplnila tiež. Ale necítila ju k svojmu manželovi, kráľovi, ale k jednému z jeho dvoranov. Ako jediný jej skutočne rozumel a dokázal pochopiť jej správanie. Takisto dokázal jej správanie aj kriticky zhodnotiť a ovplyvniť ho. 

Som veľmi zvedavá na poslednú časť Spoveď Márie Antionetty, ktorá len čaká na otvorenie. Podľa názvu sa domnievam, že nahliadnem hlboko do duše tejto historickej ikony. A verím, že posledná časť trilógie bude rovnako ak nie aj viac dobrá ako tie predošlé dve.
Moje hodnotenie:     odporúčam
                             😊 😊 😊 😊 😊
Kategória: historické romány
Počet strán: 350 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-556-1474-8
Vydavateľstvo: Slovart
Knihu som kúpila v kníhkupectve Martinus.sk, môžete ju kúpiť TU.
Recenzia na prvý diel série: Ja, Mária Antionetta (Juliet Grey)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…