Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Ako vyliečiť zlomené srdce (Anna Bellová)

Predstavte si sobotné poobedie, ktoré môžete stráviť sama doma. Vonku prší a je chladno a vy sa schúlite pod deku v spálni alebo obývačke a zapnete si telku. Prvé, čo vám napadne, je pozrieť si nenáročný film a, to preto že sme ženy, nejaký sladký, ktorý by vás nemusel nútiť premýšľať, mal by šťastný koniec a vy by ste sa cítili milovaná. 
Presne takto si predstavujem náladu, ktorú by vo mne vyvolal film podľa tejto knihy. Musím sa priznať, že veľmi neobľubujem diela zasadené do dnešných čias, ale to len preto, lebo odrážajú v podstate každý pocit či vzťah alebo prežívanie, ktorému je dnešný človek vystavený a práve to je niekedy najsmutnejšie. Tento román mi ale vrátil trochu ľahkej romantiky do života.
Dielo sa v podstate čítalo samo. Obracala som stranu za stranou rýchlejšie, ako som si pôvodne myslela. Autorka svojím jednoduchým a ľahkým spôsobom rozprávania upúta hneď na začiatku. Veľmi sa mi páči, že nezaťažuje čitateľa zdĺhavými opismi postáv, prostredia či deja, ktorý s hlavnou líniou nemá veľa spoločné. Preto nemáte pocit nudy a tešíte sa, čo sa stane v ďalšej kapitole a vôbec vám neprekáža, že už je niekoľko hodín po polnoci. Ja-rozprávanie vám pomôže vcítiť sa lepšie do pocitov hlavnej hrdinky.
Práve Abi je žena, ktorá by mohla byť vzorom pre každú ženu, ktorá zažije nezmyselný a nevysvetliteľný rozchod. Na začiatku sa mi podobala na akúkoľvek zrútenú a odvrhnutú zúfalku, ktorá bude svojmu bývalému aj päty bozkávať, len aby ju prijal späť. Zoznam, ktorý aj keď nebol jej, jej pomohol, aby sa z nej stala sebavedomá veselá nezávislá žena, ktorá si váži samú seba a nenechá za seba rozhodovať iných.

K tejto skutočnosti ma priviedlo nie len plnenie úloh, ale aj pracovné problémy, ktoré zvládla na výbornú. Myslím si, že to, že autorka pridala aj nejaké situácie z práce hlavnej protagonistky, nám malo len podčiarknuť tú jej bezradnosť a potom zvládnutie všetkých problémov. Považujem to za skvelú vsuvku do deja.
Dielo sa delí na dvadsaťosem kapitol, prológ a epilóg. Kapitoly sa na prvý pohľad zdajú dlhé, no ani neviete ako, prelúskate sa cez ne v podstate rýchlosťou svetla. Dialógy sú krátke, repliky v skratke vystihujú všetko, čo postava potrebuje povedať.
Kniha sa mi do rúk dostala v podstate náhodou práve na Valentína a možno práve čaro tohto magického dňa jej pomohlo vzbudiť u mňa taký záujem. Ako príjemné oddychové čítanie knihu ale odporúčam.
Moje hodnotenie:   odporúčam
                   😊  😊  😊  😊  😊

Kategória: novodobý ľúbostný román
Počet strán: 370 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-566-0078-8
Vydavateľstvo: Motto

Knihu som mala zapožičanú z Krajskej knižnice v Žiline, ale kúpite ju aj na Martinus.sk alebo TU.

Moja posledná recenzia: Tajný mandarín (Sara Sheridanová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…