Preskočiť na hlavný obsah

Summer reading challenge 2017

Kedže mám ako učiteľka na základnej škole letné mesiace viac-menej voľne, rozhodla som sa, že okrem výzvy 20 kníh za rok sa pripojím resp. vytvorím letnú výzvu. Predsa len, bude viac času na čítanie a ja sa veľmi z tejto skutočnosti teším, lebo už som sa nevedela dočkať. 
Nemusíte sa báť. Na každú prečítanú knižku si tu nájdete aj recenziu. Nakoľko som si vybrala hojný počet, obávam sa, že ostatné články trochu obmedzím, no budem sa snažiť, aby sa tak nestalo ;) Na konci leta sa tešte na vyhodnotenie letnej výzvy.
Na začiatku by som Vám rada knižky predstavila, aby ste mali aspoň poňatie, do čoho sa púšťam. Tieto info môžete vziať aj ako inšpiráciu, pokiaľ sa na takúto letnú výzvu dáte so mnou. 

Útla knižka ma zaujala svojim prebalom. Podľa anotácie ide o historicky Roman o mladom dievčati. Mala vy sa tam vyskytnúť pochvala impresionizmu a jednou z postáv by mal byt Vincent van Gogh. Tak uvidíme.


Autorka je finalistkou ceny Anasoft Litera. Táto skutočnosť ma veľmi zaujala, pretože som sa vo svojej diplomoviek práci venovala Víťovi Staviatskemu, ktorý tuto cenu dokonca aj vyhral, takže som si povedala, že to môže byt celkom zaujímavé. Knižka mi priblíži radosti a smútky všedného dňa. Aspoň to hovorila anotácia. 

Ide o svedectvo dievčatá, ktoré bolo deportovaný do Sovietskeho zväzu a mladosť trávilo v gulagu. Mám rada skutočne príbehy a tie z vojnového obdobia obzvlášť, takže sa domu teším.

Detektívky som obľubovala, keď som bola mala, no rozhodla som sa tomuto thrilleru dať šancu. Aj na základe mnohých odporúčaní som si ju hodila do nákupného košíka. Jej prvé dielo Dievča vo vlaku som síce nečítala, takže sa nechám prekvapiť.

Kto ma sleduje dlhšie, vie, že milujem ľúbostné historické romány a od tejto autorky som čítala už dve knihy. Tie som doslova zhltla, takže nepochybujem, že táto kniha nebude výnimkou. 

Beletria pre deti a mládež by nemala byt primárne určená mne, ale nakoľko zbožňujem akékoľvek knihy, vôbec mi vekové zaradenie nebude prekážať. Na knihu som nasla množstvo pozitívnych recenzií, takže očakávam prijemne čítanie. 


Ness sa v súčasnosti radi medzi najtalentovanejších autorov, a tak nemôže obísť ani moju knižnicu. Pri tomto diele mám podobne očakávania ako pri Do vody, tak sa nechám prekvapiť.

Podľa prečítané anotácie a recenzií viem, že ide o tzv. Young Adult literatúru. Mám zmiešané pocity, lebo kniha Mŕtve dievča neklame ma podobne zaradenie a veľmi som sa nestotožnila s vekom postavy, ale knihu som zaradila do výzvy, aby som v nej mala naozaj všehochuť. 


Držte mi palce pri čítaní a dodržiavaní letnej výzvy. Sama teraz neviem, či som si zvolila dobrý počet kníh, mnohí z vás vy možno zvládli aj viac. Ja sa uspokojím s ôsmimi titulmi.
Kto sa ešte do letnej výzvy pridal? Dajte mi vedieť, aké knihy v lete čítate a ako sa Vám darí. Ak do toho idete so mnou, nezabudnite uverejňovať reading progress s hashtagom #summerreadingchallenge a označte ma tam, aby som vedela, ako sa vám darí.Práve čítam: Africký príbeh lásky (Daphne Sheldricková)

Môj instagram: @petah.4698_booklover
Môj Facebook: @knihajemojalaska
Môj Tumbrl: Kniha je moja láska
Môj Twitter: @knihajemojalaska
Good Reads: Petra Halusková

Môj posledný článok: Vychytávky pre knihomoľov z Alieexpressu
Moja posledná recenzia: Psia duša (W.Bruce Cameron)

Knihy som kupovala v kníhkupectve Martinus, iPark.sk a pantharhei

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…