Preskočiť na hlavný obsah

#currentlyreading 1/2020


Asi prvýkrát v živote som si dávala novoročné predsavzatia. A asi prvýkrát v živote som sa musela doslova dokopať k čítaniu. Beriem to veľmi smutne až tragicky, pretože ja som sa s knihou v ruke narodila. Neviem, ako je to možné (no dobre, viem, ale to nie je výhovorka), ale posledné dva roky boli veľmi ťažké. Veľa domácich povinností, materstvo a pod. To všetko môj čas vyplnilo natoľko, že som knihu čítala 20 mesiacov. Ja... Kto má pozná, nechápe... (Bola to kňiha o Kataríne Aragonskej, na ktorú sem ani nejdem hádzať recenziu, lebo za ten dlhy čas moje pocity a dojmy 6 knihy dávno vyprchali.)

Stav veci sa teraz trochu upokojil a aj zdravotné problémy ma donútili zamyslieť sa nad tým, že svoje životné hobby úplne ignorujem a prišla otázka, či s tým niečo idem robiť. Výhovorka číslo jeden bola: Kedy? No naozaj neviem, čo k tomu povedať. Odhliadnuc od toho, že som chodila spávať o jednej ráno s viacerými budíčkami kričiacimi z postieľky vedľa mňa, nevedela som si predstaviť ten pokojný čas s knihou a čajom, ako tomu bývalo kedysi. Vôbec sa nesťažujem, môj syn je celý môj svet a nikdy neprestanem ďakovať Bohu za dar byť matkou. Ale úprimne... Kniha mi chýbala...

No a tak vlastne prišli na rad donucovacie prostriedky (žiadne mučenie) a už vyše mesiaca čítam naozaj veľa a pravidelne. Mám z toho obrovsku radosť a cítim sa oveľa lepšie, keď si napriek neumytému riadu, nevyžehlenému prádlu a smetiam na zemi sadnem s knihou a kávou do obývačky a užívam si ticho spôsobené synovým obedným spánkom. Oproti času, ktorý som čítaním trávila kedysi, sú tieto minúty len omrvinky, ale sú. A to sa počíta.

Nakoľko som sa dlho neozvala, myslím, že by bolo fajn trochu priblížiť, čo a prečo aktuálne čítam. Je to riadny mix :) V živote by som nepovedala, že rozčítam štyri knihy naraz. Nie je to môj štýl, ale pôsobí to na mňa osviežujúco a niekedy nemám náladu na knihu, pri ktorej musím premýšľať, ale na obyčajný plytký príbeh. Tak dosť úvodu a ide sa na to:


Anna Klevská - královná s tajemstvím (Alison Weir)

Kniha v českom jazyku, ale séria sa mi tak páči a to vydanie je nádherné, že mi to akosi neprekáža. Ja milujem obdobie vlády Henricha VIII. v Anglicku. Táto kniha je o jeho štvrtej manželke Anne, ktorá podľa spisovateľky skrýva tajomstvo. O tejto pozoruhodnej žene sa aj málo rozpráva a ani z hodín dejepisu na škole o nej nič neviem. Som rada, že prostredníctvom takýchto príbehov sa môžem dozvedieť o zaujímavých historických osobnostiach viac, aj keď nie vždy ide o čistú pravdu. Zatiaľ má veľmi baví, aj keď všetky jej knihy má zaujali. Teším sa na záver.


Život panny Márie vo videniach blahoslavenej Anny Katariny

Trosku som zabrdla aj do náboženskej literatúry a rozhodla som sa rozvíjať aj v duchovnej oblasti. Anna Katarína Emmerichová bola vizionárka a stigmatička, ktorá údajne každý deň dostávala videnia. Ocitala sa pri rôznych udalostiach zo Starého či Nového Zákona a to nie len dôležitých (odchod Izraelitov z Egypta, proroctvá rôznych prorokov, narodenie Panny Márie, narodenie a umučenie Ježiša), ale aj pri tých bežných, každodenných. Jej opisy sú veľmi presne a neodporuje si v ničom, čo povie. My sa k týmto vedeniam dostávame vďaka spisom Brentana, ktorý pri nej sedel v posledných mesiacoch jej života, a ktorému všetko nadiktovala.

Výnimočná krása (Tamera Alexanderova)

 Krása sa nenachádza len v oku lahodiacich veciach a podľa všeobecného presvedčenia krásnych a príťažlivých ľuďoch. Vnútorná krása hlavnej hrdinky, ktorá sa musí popasovať so svojim ťažkým osudom a urobiť rozhodnutie, ktoré zmení nejeden život. Na prvý pohľad nemožný vzťah ale dáva obom hlavným protagonistom šancu na život, aký by chceli naozaj žiť. Príjemná oddychová, ktorú čítam ako e-knihu, keď večer spávam malého. 

Plameň a kvet (Kathleen Woodiwissová)

Ženy jednoducho tieto príbehy potrebujú. Krásna jemná jednoduchá žena, ktorá je nie len nádherná, ale má predovšetkým dobre srdce. Pri jej zlej situácii nie je veľká možnosť zlepšenia životnej úrovne alebo dobrého vydaja, lenže ako blesk z jasného neba príde drsný arogantný egoisticky muž, ktorý sa do nej zamiluje a jemná kvetinka zmení tohto tvrďasa na úžasného, pozorného a romantického manžela ako stvoreného na úlohu dobrého otca. Napriek tomu, že mnohé ženy si touto predstavou pokojne nechajú vymyť mozog, ja to beriem ako spôsob plytkého oddychu a predsa len, trocha patetickej romantiky ešte nikomu neuškodilo. 

Taaak, prvýkrát čítam štyri knihy naraz. Neľutujem, je to fajn zmena a som zvedavá, akú skúsenosť mi to prinesie. Na niektoré knižky sa na blogu možno objaví minirecenzia, tak čakajte a čítajte. A ako ste na tom vy? Čítate jednu knihu do konca alebo ste si rozčítali viaceré? Podeľte sa do komentára.

Pozn.: Anna Klevska: darček od manžela na Vianoce, ale vraj kúpené v PanthaRhei
       Život Panny Márie: požičané od maminky
       Výnimočná krása: e-kniha kúpená na Martinus.sk
       Plameň a kvet: kúpená za asi 2€ cez portál Čarovná polička

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom.  Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení. Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zre...

Recenzia: Učiteľova dcéra (Julie Klassenová)

" Mám dojem, že každá mladá žena túži aspoň raz v živote dostať zamilovaný list a zažiť ľúbostné vytŕženie vyvolané básnickými nezmyslami, pri ktorom sa srdce bláznivo rozbúcha." Jane Austenová je jednoducho úžasná. Aspoň podľa mňa... Viete... ten pocit, že on sa na ňu pozerá a ona si myslí, že si on myslí...a nádejné vyhliadky na dobrý sobáš...a klebety po celom grófstve... Som rada, že niekto túto moju vášeň pre nežné pohlavie na poli autorov svetového realizmu zdieľa so mnou. Julie Klassenová môže síce čitateľa odrádzať, lebo tematicky aj štýlom písania sa vyššie spomenutej autorke veľmi približuje, no ona pridáva aj niečo viac... Len si to predstavte: anglický vidiek počas 18. a 19. storočia. Zdá sa vám Anglicko studené a ponuré? Tak tu uvidíte, že dokáže byť ešte aj kruté a počasie také nevyspytateľné ako duše hlavných protagonistov. Žena našej doby si ani nevie predstaviť, že za tým nepatrným slovkom "áno" sa v tej dobe nachádzal celý rad problém...

Recenzia: Psia duša (W. Bruce Cameron)

"Neexistujú zlí psi, iba zlí ľudia. Psi potrebujú len lásku." Niekedy sa sama zamýšľam nad tým, čo sa s mojou dušou stane po smrti. Napadá mi niekoľko scenárov a to, že sa po smrti dostanem do iného tela, kým nesplním svoje poslanie, sa mi celkom pozdáva. Veď každý potrebuje nájsť zmysel života, inak by a na tomto svete zbláznil. A čo psi? S nimi je to ako? Priznávam, že knihu som si kúpila, lebo bola v zľave a ja som potrebovala doplniť objednávku, aby som mala poštovné zadarmo. Veľa ľudí ju chválilo, bola dokonca aj sfilmovaná, trailer sa mi páčil, tak som si povedala: Prečo nie? Na začiatku čítania som bola síce trochu skeptická a neverila, že sa dostanem až na koniec, ale potom som ju hltala. Nečakajte žiaden silný strhujúci príbeh, pri ktorom budete srdcervúco plakať. Kniha má nádhernú myšlienku a aj autorovi sa ju podarilo podať celkom sľubne, no nie je to trhák, na ktorý budete spomínať ešte veľa rokov. Jednoduché súvetia aj najlenivejšiemu čitateľovi...