Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Predtým, ako som ťa poznala (Jojo Moyesová)

"Žijeme len raz. Je tvojou povinnosťou prežiť svoj život naplno."

Z kina som odchádzala so slzami v očiach... Okrem toho, že na mňa zapôsobila farba šiat hlavnej protagonistky, uvedomila som si jednu dôležitú vec: Nikdy sa už nič nebude opakovať. Čo ak aj ja ostanem niekedy paralyzovaná a odkázaná na pomoc druhých?! Mohla by som si potom povedať, že som žila skvelý život? Zažila som všetko, čo som chcela? Nie som si istá kladnou odpoveďou.

Lenže ja ako správna knihomolka som názoru, že kniha je vždy lepšia ako film, som si povedala, že ju musím vlastniť a tak sa aj stalo. Vybrala som si tú druhú verziu s filmovou obálkou. Emilia Clarke sa milo usmieva na Sama Claflina a vy ste ako čitateľ v očakávaní šťastného konca, ktorý možno bude a možno nie.

Keď Lou vyhodia z práce a nevie, čo také by mala robiť, naskytne sa jej úžasná pracovná príležitosť. Napriek obavám a naozaj ťažkom pracovnom pohovore dostane zmluvu na šesť mesiacov a musí robiť spoločnosť mladému ochrnutému mužovi.  Aby ho rozveseľovala... Lenže to nebude také jednoduché. Will je často podráždený, nepríjemný a sarkastický a Lou na takéto správanie nie je zvyknutá. Akonáhle ale príde na to, že si jej zverenec vo Švajčiarsku chce vziať život, začne sa pre ňu naháňačka, ktorá má zabezpečiť, že to nakoniec nedopadne zle. 


Skúsila som sa vžiť do jej kože. Mám tak trochu pocit, že sa podobáme, aj ja som veselá, usmievavá, aktívna, no aj nešikovná :) Pokúšam sa predstaviť si, ako by som deň zvládala s neustále podráždeným človekom, s ktorým ani nič aktívne nemôžem robiť, lebo je pripútaný na vozíček. Zvláda to perfektne a ,nakoniec, prečo by aj nemala... veď má dosť voľného času. Lou je príklad ženy, ktorá zostáva s mužom len preto, že je na neho zvyknutá a má pocit, že po siedmich rokoch vzťahu už žiadna romantika nie je nevyhnutná. Patrik je zaujatý len sám sebou a nerozumie tomu, že jeho priateľka myslí aj na niekoho iného ako na seba. Preto medzi nimi vznikajú nezhody, ktoré sa nakoniec skončia škaredým rozchodom.


To, že je Will frustrovaný, sa dá veľmi dobre pochopiť. Drzé poznámky a zlá nálada, to sú všetko veci, ktoré si s jeho zdravotným stavom spájam akosi samozrejme. Rozhodnutie spáchať asistovanú samovraždu je pre mňa neznáma voda. Možno preto, chválabohu, že nie som v jeho koži a môj chorobopis neobsahuje číslo jeho diagnózy. Spraviť také rozhodnutie pre neho určite nebolo ľahké a jeho voľba je odkaz pre nás všetkých, ktorí si život nevážime a nežijeme ho tak, ako by sme chceli či mali.

Lou Willovi pomáha natoľko, že si ani neuvedomuje, ako on pomáha jej. Asi 90% príbehu vnímame jej očami a to, že je ona priamy rozprávač, ma presvedčilo o tom, že ten originálny názov Me before you skutočne hovorí o nej, aj keď som si v tom nebola istá. Však vnímame aj Willovu premenu. Odchádza z tohto sveta s úsmevom na tvári a poslednými šiestimi mesiacmi, ktoré za to naozaj stáli. Niektoré časti príbehu nám rozpovie Willova mama, otec či sestra Lou. Niekto by si možno myslel, že zbytočná zmena rozprávača. Ja, naopak, vidím vďaka nim Lou, ktorá vplýva na ostatných, ktorá je osobnosť, ktorú si každý zapamätá. A vidíme v tom aj jej obetavosť. Nie každý robí toľko veľa pre rodinu a priateľov ako ona. 


Ktosi myslí, že žiadna záchrana na konci nebola? Však on zomrel a ona ostala sama (ešte som nečítala druhý diel), tak aký šťastný koniec? Lenže, zamyslel sa niekto nad tým, kto vlastne koho zachránil? Od života, ktorý nechcel a nestál za nič? Myslím, že autorke sa podarilo zachrániť viac ako len jeden život. Podarilo sa jej ukázať nám, že šálka čaju síce na chvíľu vyrieši naše problémy, ale pokiaľ pri tom nebudeme myslieť aj na seba, budeme ho naveky variť iným.

Moje hodnotenie: odporúčam
              😊 😊 😊 😊 😊

Počet strán: 343
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-4987-5
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu mám od: kamošky, ale kúpila ju v kníhkupectve ipark.sk, môžete si ju kúpiť tu


Môj instagram: @petah.468_booklover

Peťa :) 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…