Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Zázraky obyčajných ľudí (Amanda Leducová)

"Nemôžeš veriť celkom. Ani vôbec. V prvom prípade si idiot a druhý ti prináša len beznádej."


Prečo? Toto jednoduché opytovacie zámeno sa spravidla nachádza v otázkach, na ktoré nevieme nájsť odpoveď ľahko. Otvorená otázka má množstvo správnych a nesprávnych odpovedí... Preto niekedy strácame hlavu, keď tú našu správnu nenájdeme resp. nikto nám na to neodpovie. Toto vŕta v hlave nejednej postave z tohto románu prvoplánovo určenému pre deti a mládež.

Ale prečo sa vlastne ocitla v mojej knižnici??? Veľmi ma zaujal obal. Na prvý pohľad nevýrazné obrysy postáv zahalených tmou kráčajú k svetlu. To je vyznačené žlto-oranžovou farbou, ktorá vo mne vzbudila teplo a pokoj. Celý tento dojem umocňuje aj veta na spodnej časti: Román o hľadaní svetla na temných miestach. A naozaj, ide o príbeh dvoch sebe neznámych ľudí, ktorí počas deja prechádzajú hlbokou duchovnou premenou, na konci ktorej ich čaká žiarivá sila vyššej moci. 


Sam ani Delilah nepatria práve medzi veriacich, pre ktorých je návšteva kostola neoddeliteľnou súčasťou nedele. Obaja sa otvorene priznávajú k tomu, že sú ateisti a Boha (akéhokoľvek) k životu nepotrebujú. Nakoniec sú to práve oni, ktorí majú možnosť zažiť neopakovateľný pocit božskej (alebo inej duchovnej) prítomnosti. A obaja sa pýtajú: Prečo???

Príbeh je nám sprostredkovaný pomocou vševediaceho rozprávača a paralelné rozprávanie nám umožňuje sledovať osud oboch hlavných hrdinov súčasne. Po tom, ako sa Sam rozišiel so svojou priateľkou, ktorá prišla o nenarodené dieťa, žije samotársky vo vlastnom dome. Jedného rána sa prebudí na zvláštnu bolesť na chrbte. Narástli mu krídla a nie všetci ich vidia. Prečo to tak je? Prečo sa to stalo práve jemu, v Boha neverí skepticky sa stavia aj k iným názorom na silu medzi nebom a zemou, do chrámu nechodí... Ani Delilah nie je veriaca, dokonca ju o existencii Boha nepresvedčila ani silne veriaca matka zomierajúca na rakovinu. Brat Tim zrazu odíde z domu a túla sa po uliciach, odmieta s kýmkoľvek komunikovať. Nechce totiž nikomu ublížiť, pretože má rovnaký problém ako Sam. Lilah ho každý deň hľadá, no život si skomplikuje známosťou so šéfom Izraelom, násilníkom s perverznými chuťkami v posteli (tu sa zastavím a vyslovím pochybnosť o tom, či je dielo skutočne určené správnej vekovej kategórii). Izrael Lilah pri každom sexe mláti, no ona si to necháva pre seba a nikomu sa nezdôverí. Sam stretne Tima a až zistí, že si ani on nevie dať rady s krídlami, pomáhajú si navzájom. Tim ho veľa naučí a Sam mu pomôže prežiť. Nakoniec sa Tim rozplynie a zo Sama sa stane anjel, ktorý navštívi Lilah a odovzdá jej odkaz od Boha, ktorý si môžeme len domyslieť, pretože to v diele nie je bezprostredne napísané.


Na záver mi z toho vyšlo, že práve oni dvaja potrebovali Boha najviac. Obaja prišli o matku, ani jeden nemal zmysel života, po ktorom tak túžil a nikto z nich nedostával odpovede na svoje otázky. V Biblii sa píše, že lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. A to v tomto prípade platí stopercentne. 

Dielo sa skladá z desiatich kapitol, každá je označená rímskymi číslicami. Zaujímavá je prvá kapitola, pretože nesie názov Desať a podľa môjho názoru predstavuje akýsi predslov k celej knihe. Rovnako ako posledná, aj táto sa rozdeľuje na niekoľko častí, ktoré nesú názov podľa dňa v týždni. Akoby minúty trvali hodiny a hodiny trvali večne...

Ak sa prelúsknete chaotickým začiatkom, kniha vás začne baviť. Budete zvedaví, ako to nakoniec dopadne, no zároveň sklamaní, že možno ani neviete koniec... To je môj prípad. Osobne si myslím, že chaos, ktorý mi v diele miestami zabraňoval pochopiť niektoré súvislosti, odráža aktuálny stav mysle a ducha postáv. Vychádza mi z toho, že akonáhle sme iní, niečim sa líšime, odcudzíme sa nie len ostatným, ale aj sami sebe. Sam to prekonal a našiel svoje ja a svoju úlohu a nerozplynul sa ako Timothy. Aj my to môžeme vyskúšať. Dostaneme odpovede na nevyslovené otázky?


Moje hodnotenie: odporúčam

                   😊 😊 😊 _ _

Kategória: Deti a mládež - Beletria
Počet strán:  288
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-3608-0
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu mám od: kníhkupectvo Martinus, kúpite ju na tomto odkaze :) 

Peťa :)
môj instagram: @petah.468_booklover
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…