Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Mŕtve dievča neklame (Jay Asher)

"Nik si nevie predstaviť, akú rolu hrá v živote druhých. Často o tom nemáme ani potuchy. Napriek tomu si na svoje správanie nedávame pozor."

Samovražda... Kto z nás nad tým niekedy nepremýšľal? Pozerať sa na to, ako sa vám zosypáva celý váš život, ľudia vám krivdia a vy ani neviete, kto vlastne ste... No urobiť to naozaj, to už nie je také jednoduché. Vtedy je najlepším riešením nájsť dôvod, prečo zostať. Hannah ale našla trinásť dôvodov, prečo odísť.

Na obale namaľovaná kazeta, hovorím si, prežitok, ktorý predstavuje tzv. retro štýl. tento predmet si spájame s koncom 20. a začiatkom 21. storočia, odvtedy sme sa dostali cez viaceré nosiče. Napriek tomu si Hannah vyberá túto staromódnu formu zdieľania informácií. 


Začiatok sa mi javí veľmi tajomný a čítanie ma hneď chytilo. Chlapec si nájde kazety pre vchodom a pri prvom počutí zistí, že je jedným z dôvodov, prečo sa dievča, do ktorého sa zahľadel, rozhodlo spáchať samovraždu. Poviem vám, riadne psycho hneď na úvod. Také niečo sa predsa nestáva denno-denne, takže myslím, že autor správne v čitateľov nabudil zvedavosť, čo veľmi oceňujem. 

Keď si obálku otočíte na zadnú stranu, nájdete tam informáciu o odporúčanom veku: 15+. Rozumné, lebo mladšie ročníky by to nemuseli pochopiť, no my starší pri knihe zistíme, koľko máme rokov. Myšlienka sa mi javí ako veľmi sľubná. Mŕtve dievča sa delí o svoje pocity s ľuďmi, ktorí jej v živote spôsobili veľkú bolesť. No štýl písania sa mi veľmi nepozdáva, teda aspoň pre môj vek. Nakoľko sa ale postavy pohybujú v prostredí strednej školy, autor používa veľmi jednoduché vetné konštrukcie, ktoré na túto skutočnosť funkčne poukazujú. Čitateľ môže krásne pozorovať, ako mu jazyk prezradí vek postavy, aj prostredie pre ňu typické. 

Keď už spomínam hlavnú postavu, nedá mi nevyjadriť sa k Hannah. Podľa môjho názoru je to celkom obyčajné dievča žijúce celom obyčajný život. Prvé lásky, bozky, problémy s rodičmi, škola... Myslím, že každý z nás si týmto obdobím jednoducho musí prejsť. Niekto to zvládne lepšie, niekto bojuje ako sivá myška každý deň. A to ľutujem šikanovaných... Hannah si zažíva párty, kamarátky, nástup do novej školy a to je práve to, čo jej robí problémy. Je ťažké nájsť si priateľov, keď sa niekam presťahujete. Možno sa k jej problémom vo vzťahoch pridružili aj ťažkosti so socializovaním sa a máme tu výsledok. Musím sa priznať, že som neodhalila prvotný impulz, ktorý ju nakoniec doviedol až do hrobu. No vidím ľudí, ktorí tomu mohli zabrániť, keby si svoje okolie viac všímali. 


Clay je zo začiatku veľmi zmätený. Nevie, prečo by sa práve on mal ocitnúť na zozname mŕtvej spolužiačky. Však nikdy jej nič neurobil, len sa na jednej párty bozkávali. Práve tu môže čitateľ vidieť, že keď je človek na konci svojho života a hodnotí ho, spomína aj pozitívne veci. Clay si dáva jej smrť tak trochu za vinu. Tu sa autor hrá s čitateľom a dáva mu priestor na zamyslenie sa: Ako by si sa cítil, keby si vedel, že si proti tomu mohol niečo urobiť? Vnímame tu aj to, ako sa autor nebojí dať chlapcovi do očí slzy a ukázať zraniteľnosť ľudského tvora, či už je to mladší alebo starší človek bez ohľadu na pohlavie. Toto je vec, ktorú máloktorý stredoškolák ukáže otvorene. Je to signál pre nás dospelých, že sa máme na pubertiakov pozerať aj z iného uhla a neodsúdiť ich ako nezodpovedných.


Celkovo môžem povedať, že kniha vo mne zanechala dobrý dojem. Mieša sa tam prehovor Hannah s Clayovými myšlienkami a dejom. Známa spomínala, že sa jej to javilo chaotické a nedokázala to dočítať, no osobne si myslím, že je to dobrý spôsob, ako túto tému spracovať. Dielo ma naučilo všímať si konanie druhých, ale aj svoje a súdiť, ako sa navzájom ovplyvňujeme.

Moje hodnotenie: odporúčam
               
            😊  😊  😊  😊  -

Originálny názov:13 reasons why
Kategória: 15+ young adult
Počet strán: 240
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-556-2706-9
Vydavateľstvo: Slovart

Knihu mám od: kníhkupectvo ipark.sk, môžete si ju kúpiť tu

Moja posledná recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

Môj instagram: @petah.468_booklover
Môj Facebook: @knihajemojalaska

Práve čítam: Učiteľova dcéra (Julie Klassenová)

Peťa :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpok…

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľ…