Preskočiť na hlavný obsah

Kniha na dovolenku - tipy, rady...

Každý knihomoľ sa asi najviac teší na to, že bude môcť len tak sedieť s kávou či čajom a čítať si. Preto obľubujeme voľné letné dni alebo iné prázdninové vykoľajenia z bežného života. A nech zdvihne ruku ten knihožrút, na ktorého to neplatí :) S voľnými dňami je často spojená aj dovolenka alebo nejaký ten výlet, preto je dobré vedieť, akú knižku si vziať so sebou.

Poznáte to.. môžu nastať dva varianty: 
1.Nevezmete si nič alebo len jednu knihu, a potom len sedíte na pláži alebo hoteli a nudíte sa, nehovoriac o tom, ako preklínate samých seba za to, že ste sa nezbalili až tak dobre.
2.Vezmete si až priveľa a stihnete prečítať len zopár strán a celú dovolenku nadávate, že vláčite ten ťažký kufor a namiesto troch hrubých ťažkých kníh ste si mohli vziať dvoje šiat naviac.
Preto je veľmi dôležité zamyslieť sa, čo si pribaliť a čo naopak nechať doma v poličke. Do úvahy je potrebné vziať hneď niekoľko faktorov, takže poďme na to :)

A)miesto v kufri:
Letíte lietadlom? Príručná batožina by nemala vážiť viac ako 8kg (záleží od spoločnosti) a veľká tak 23kg. Zdá sa vám to v pohode? Tak si skúste pobaliť všetko potrebné oblečenie, obuv, kozmetiku... A zrazu vám váha vyskočí tak, že budete radi, ak nebudete doplácať... Zamyslite sa, aká knižka vám vystačí do konca dovolenky a vezmite si radšej jednu hrubšiu ako päť tenších. Pokiaľ idete vlakom, nemusíte dávať kufor na váhu, úplne postačí poprechádzať sa s plným kufrom po ulici a možno si tie tri kilá navyše rozmyslíte, keď si predstavíte, že sa s tou váhou trmácate toľkú diaľku.  Najlepšie sa majú tí, ktorí idú autom a vzadu v kufri majú dostatok batožinového priestoru.

B)aktivity na dovolenke:
Čo všetko sa chystáte vo zvolenej destinácii robiť? Ak nič a plánujete len tak ležať, opaľovať sa alebo vymetať kaviarne, pravdepodobne nebudete radi, ak budú knihy vo vašom kufri absentovať. Pri aktívnej dovolenke je to naopak. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak máte na pláne pamiatky a iné výlety, k čítaniu sa dostanete len večer tak na pol hodinu (viaceré dôvody ako únava, večerná prehliadka mesta, kino, divadlo, večera s partnerom...). Nie je múdre nabaliť si štvorzväzkový román, pretože sa dostanete tak do 10% prvého zväzku. Ja som to vyriešila veľmi šalamúnsky (viem, že je to sebachvála :D) a vzala som si knihu, ktorú som mala skoro dočítanú a dva časopisy a musím prezradiť, že k časopisom som sa ani nedostala.

C)nálada:
Prosím vás, neberte si na slnečné pobrežie či na chatu s kamarátmi knihu plnú depresie podčiarknutú samovraždou. Knihy sú totiž niečo, čo vplýva na našu psychiku a aj keď si to ani neuvedomujeme, môžeme potom odrážať ich atmosféru do bežného života. Na pláž si vezmite niečo z červenej knižnice, na kúpalisko zvoľte ľúbostný román a na stanovačku či chatu siahnite po nejakej vtipnej dobrodružnej knihe. Verte mi, že vaši spolucestujúci to ocenia a nechajte si triller o zavraždenej zjavujúcej sa dievčine radšej na dlhé zimné večery.

D)suveníry:
Teraz budem hovoriť veľmi pokrytecky, keďže ja som si vliekla asi osem kníh len z Prahy, ale je potrebné si uvedomiť, že pri balení z dovolenky domov fungujú tie isté fyzikálne princípy ako pri balení sa na dovolenku. Tá taška skutočne nebude väčšia a ruksak nerozšíri zips len preto, že ste nenásytný knihomoľ a namiesto magnetky si nabalíte polovicu kníhkupectva. Verte mi, nie je to sranda potom sa s tým teperiť na vlak.

E)jazyky vládnu svetom:
Predchádzajúcim odsekom však nechcem knihu ako suvenír úplne vylúčiť. Ak ste krajinu či mesto navštívili už viackrát, magnetka nebude až taká dobrá voľba, navyše ak sa vám ich na chladničke usalašilo už aspoň päť.  Ak ovládate nejaký cudzí jazyk (aspoň angličtinu), veľmi dobrou voľbou je navštíviť tamojšie kníhkupectvo a siahnuť po knihe v cudzom jazyku. Okrem toho, že si domov prinesiete knižku z inej krajiny a máte pamiatku na príjemne strávené chvíle, precvičíte sa v jazyku, ktorý možno používate príležitostne alebo len pri pozeraní seriálov. Malý tip: už doma sa na taký suvenír pripravte a nechajte si trochu voľného miesta v kufri. Dokonca si z domu žiadnu knihu brať nemusíte a nechajte sa prekvapiť, čo nájdete na svojich potulkách.
Dúfam, že moje rady vám budú aspoň trochu užitočné a vďaka nim sa dostanete k zaujímavým knihám a užijete si čítanie z inej perspektívy. Takže prajem všetkým ešte príjemný zvyšok dovolenkového obdobia a nech vaše knihy nezapadajú doma prachom.

Môj posledný článok: Summer reading challenge 2017
Moja posledná recenzia: Maliarova dcéra (Julie Klassenová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…