Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Nezmazateľný dojem (Tamera Alexanderová)


Každý človek, ktorý sa niečomu seriózne venuje, si zaslúži uznanie. A určite po ňom túži, aj keby ho niekto mal len slovne pozitívne ohodnotiť, pretože ak vám niečo pod rukami rastie, radi sa o to podelíte s ostatnými. Akonáhle ale nikto po vašej práci ani neštekne, ba dokonca ju hlboko podceňuje, nikdy sa s tým úplne nevyrovnáte. Zároveň však túto skutočnosť môžete vnímať ako príležitosť presvedčiť všetkých o svojich výnimočných schopnostiach.

Presne takéto pocity zažíva mladá nádejná maliarka Claire, ktorá sa venuje trestnej činnosti. Bohužiaľ, zámerne, pretože najskôr sa snažila zarobiť peniaze na liečenie svojej ťažko chorej matky, potom sa musela podriadiť otcovi a maľovať pre jeho galériu falzifikáty. Nebola s tým vôbec stotožnená, ale aké možnosti malo dievča v jej veku a postavení, bez peňazí a nejakej inej rodiny. Po náhlej smrti otca sa zhodou zvláštnych okolností ocitne v sídle Belmont, kde pracuje ako osobná asistentka jednej z najváženejších dám v Nashwille. Tajac svoju minulosť pred svojou paňou a mužom, do ktorého sa zamilovala, dúfa, že sa jej raz dostane naozajstné uznanie aj na poli maľby. Potom, ako sa so všetkým prizná, stane sa dôležitým svedkom vo veľkom vyšetrovaní. Nakoniec to dobre dopadne nie len s jej maľbami, ale aj s mužom jej života.

O Tamere Alexanderovej som počula prvý raz. Dokonca aj knihu som dostala do rúk len náhodou, pretože som bola v knižnici a nevedela som, čo také si požičať. Nabudúce budem ale rozhodnejšia a po dielach tejto autorky siahnem vedome. Nie som si istá, či poznáte štýl Julie Klassenovej, autorky ľúbostných historických románov, ktorú som na svojom blogu už neraz spomínala (Maliarova dcéra, Učiteľova dcéra). Jemný nevtieravý štýl písania, skvelý presvedčivý rozprávač a sladký ľúbostný príbeh pochopiteľne so šťastným koncom, to všetko majú tieto dve dámy spoločné a myslím si, že práve tieto skutočnosti z nich robia skvelé spisovateľky. Tak, ako sme vo vydavateľstve i527.net zvyknutí, ide o naozaj veľmi čistý príbeh, na pozadí ktorého sa nachádza cesta k Bohu a k poznaniu jeho lásky... Hlavná hrdinka podstúpi síce strastiplnú cestu, tá je však lemovaná nie len prekážkami, ale aj Božou pomocou a silou, ktorú dievčaťu dáva.

Knihu som doslova hltala a mala prečítanú tak na jeden dych, celý čas bola pútavá a príbeh sa pomaly rozvíjal. Čo ale vnímam ako negatívum je fakt, že záver bol akoby veľmi rýchlo ukončený. Stále sa dej naťahoval a veľakrát som mala pocit, že by sa v diele mohla nachádzať aj menej retardačných prvkov, no záver je skutočne až príliš rýchlo ukončený. Vôbec nevieme, ako prebiehal súdny spor, ako dopadla svadba pani Acklenovej a pod. Takže z tohoto som celkom sklamaná, no v každom prípade hodnotím dielo veľmi pozitívne a vrelo ho odporúčam ako oddychové, myseľ nezaťažujúce čítanie. 
Moje hodnotenie:         odporúčam
                       😊  😊  😊  😊  😊

Kategória: historické romány
Počet strán: 504 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-89822-15-7 
Vydavateľstvo: i527.net

Knihu mám zapožičanú z Krajskej knižnice v Žiline, zakúpiť si ju môžete TU.

Moja posledná recenzia: Ja, Mária Antoinetta (Juliet Grey)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…