Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Nezmazateľný dojem (Tamera Alexanderová)


Každý človek, ktorý sa niečomu seriózne venuje, si zaslúži uznanie. A určite po ňom túži, aj keby ho niekto mal len slovne pozitívne ohodnotiť, pretože ak vám niečo pod rukami rastie, radi sa o to podelíte s ostatnými. Akonáhle ale nikto po vašej práci ani neštekne, ba dokonca ju hlboko podceňuje, nikdy sa s tým úplne nevyrovnáte. Zároveň však túto skutočnosť môžete vnímať ako príležitosť presvedčiť všetkých o svojich výnimočných schopnostiach.

Presne takéto pocity zažíva mladá nádejná maliarka Claire, ktorá sa venuje trestnej činnosti. Bohužiaľ, zámerne, pretože najskôr sa snažila zarobiť peniaze na liečenie svojej ťažko chorej matky, potom sa musela podriadiť otcovi a maľovať pre jeho galériu falzifikáty. Nebola s tým vôbec stotožnená, ale aké možnosti malo dievča v jej veku a postavení, bez peňazí a nejakej inej rodiny. Po náhlej smrti otca sa zhodou zvláštnych okolností ocitne v sídle Belmont, kde pracuje ako osobná asistentka jednej z najváženejších dám v Nashwille. Tajac svoju minulosť pred svojou paňou a mužom, do ktorého sa zamilovala, dúfa, že sa jej raz dostane naozajstné uznanie aj na poli maľby. Potom, ako sa so všetkým prizná, stane sa dôležitým svedkom vo veľkom vyšetrovaní. Nakoniec to dobre dopadne nie len s jej maľbami, ale aj s mužom jej života.

O Tamere Alexanderovej som počula prvý raz. Dokonca aj knihu som dostala do rúk len náhodou, pretože som bola v knižnici a nevedela som, čo také si požičať. Nabudúce budem ale rozhodnejšia a po dielach tejto autorky siahnem vedome. Nie som si istá, či poznáte štýl Julie Klassenovej, autorky ľúbostných historických románov, ktorú som na svojom blogu už neraz spomínala (Maliarova dcéra, Učiteľova dcéra). Jemný nevtieravý štýl písania, skvelý presvedčivý rozprávač a sladký ľúbostný príbeh pochopiteľne so šťastným koncom, to všetko majú tieto dve dámy spoločné a myslím si, že práve tieto skutočnosti z nich robia skvelé spisovateľky. Tak, ako sme vo vydavateľstve i527.net zvyknutí, ide o naozaj veľmi čistý príbeh, na pozadí ktorého sa nachádza cesta k Bohu a k poznaniu jeho lásky... Hlavná hrdinka podstúpi síce strastiplnú cestu, tá je však lemovaná nie len prekážkami, ale aj Božou pomocou a silou, ktorú dievčaťu dáva.

Knihu som doslova hltala a mala prečítanú tak na jeden dych, celý čas bola pútavá a príbeh sa pomaly rozvíjal. Čo ale vnímam ako negatívum je fakt, že záver bol akoby veľmi rýchlo ukončený. Stále sa dej naťahoval a veľakrát som mala pocit, že by sa v diele mohla nachádzať aj menej retardačných prvkov, no záver je skutočne až príliš rýchlo ukončený. Vôbec nevieme, ako prebiehal súdny spor, ako dopadla svadba pani Acklenovej a pod. Takže z tohoto som celkom sklamaná, no v každom prípade hodnotím dielo veľmi pozitívne a vrelo ho odporúčam ako oddychové, myseľ nezaťažujúce čítanie. 
Moje hodnotenie:         odporúčam
                       😊  😊  😊  😊  😊

Kategória: historické romány
Počet strán: 504 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-89822-15-7 
Vydavateľstvo: i527.net

Knihu mám zapožičanú z Krajskej knižnice v Žiline, zakúpiť si ju môžete TU.

Moja posledná recenzia: Ja, Mária Antoinetta (Juliet Grey)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…