Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Růže mají trny (Sandra Byrdová)
  

Na kráľovnú Alžbetu I. sa všetci pozeráme ako na panovníčku, ktorá svojím umom, dôvtipom a rozhodnosťou priviedla Anglicko do zlatého veku. Pokroky, objavy a reformy počas jej vlády pre nás ostávajú stále inšpiratívne a každý panovník by sa chcel aspoň podobať tejto veľkej kráľovnej. Všetky tieto informácie sú ale verejne známe, lenže za maskou každého politika sa skrýva obyčajný človek so svojimi trápeniami, túžbami, krehkosťou a pocitmi. Presne takto nám autorka odhaľuje dušu najvýznamnejšej panovníčky ostrovnej veľmoci.

Pozerať sa na celý príbeh z Alžbetinho pohľadu by bolo ale príliš prvoplánové, preto si Sandra Byrdová vyberá rolu jednej z dvorných dám Jej Veličenstva, Švédku Elin Snakeborgovú, ktorá na svoj vek získala vďaka výhodnému manželstvu s markízom Northamptonom postavenie, titul a majetky hodné kráľovnej. V dvorskej hierarchii sa postavením nachádzala hneď po Alžbete. No nie len titul, ale aj jej konanie a láska, ktorú prejavovala k panovníčke, jej pomohli stať sa hlavnou dvornou dámou a mohla sa s kráľovnou, ktorá jej verné služby dokázala aj náležite oceniť, spriateliť.

Vďaka Elin, v Anglicku Helene, má čitateľ možnosť nazrieť do vnútorného sveta Alžbety I. a ubezpečiť sa, že aj kráľovná je len človek. Pomocou rôznych každodenných situácií, ako rozhovormi, klebetami či prijímaním hostí, vidíme kráľovnú aj z jej lepšej, no aj horšej stránky. Je to žena, ktorá by kvôli milovaným ľuďom dokázala aj zomrieť, no zradu kruto trestala. Jej citlivú dušu ale najviac vnímame v časti, keď mala podpísať popravu Márie Stuartovej, ktorá sa ju snažila nahradiť na anglickom tróne. Napriek preukázateľnej zrade jej padlo veľmi ťažko podpísať rozsudok smrti kráľovnej, ktorá sa stala vládkyňou z Božej vôle rovnako ako Alžbeta.


Veľmi zaujímavo na mňa pôsobil aj vzťah, ktorý mala Alžbeta k svojej mŕtvej matke. Napriek tomu, že Anna svoje dieťa opustila, keď malo len 4 roky, jej dcéra si ju brávala ako príklad čnosti, sily a rozumu. Nikdy by nedovolila, aby niekto tvrdil, že ako nemanželské dieťa nemá nárok na trón.

Láska neobišla ani Alžbetu a vzťah k Robinovi jej viac-menej komplikoval život, pretože každého muža porovnávala s týmto šľachticom, ktorý prežil väzenia vlastne len čírou náhodou a možno aj to, čo k nemu cítila, jej bránilo vydať sa. Kvôli tomu, že nezabezpečila kráľovstvu dediča, musela znášať rôzne slovné útoky a bola väčšia pravdepodobnosť, že sa ju niekto pokúsi zvrhnúť. Osobne si ale myslím, že sa nevydala preto, lebo jej v tom nebránila láska, ale strach z toho, že už nebude sama sebe paňou a bude sa musieť o vládu a svoje súkromie deliť ešte s niekym ďalším, čo jej hrdosť nedovoľovala.

V diele máme možnosť stretnúť sa nie len s osudom Alžbety I., ale paralelne sledujeme najmä príbeh jej dvornej dámy Elin. Tá si po odchode zo Švédska užila naozaj krušné chvíle a to, že je cudzinka, jej k tomu nijako nepomáhalo. Stretla sa s markízom a po dlhej dobe sa konečne mohli vziať. Onedlho na to ovdovela a vzala si muža oveľa nižšieho postavenia, čo sa kráľovnej veľmi nepáčilo. Potom nastal problém s jej sesternicou Sofiou, ale osobne si myslím, že prezradiť viac by bolo pre čitateľa zradou a ja nerada beriem nárok na prekvapenia.

V každom prípade môžeme tvrdiť, že rôzne interpretácie života akéhokoľvek panovníka sú inšpiráciou pre autorov, no práve Alžbeta I. oplýva množstvom tajomstiev a nejasností, že je bohatým zdrojom nie len pre historikov, ale aj pre laickú verejnosť. Preto každý historický román, ktorého je hlavnou postavou, bude pre nás studnicou nevyčerpateľných teórií a dohadov.

Moje hodnotenie:    odporúčam

               😊  😊  😊  😊  😊

Kategória: historické romány
Počet strán: 302 s.
Jazyk: český
ISBN: 978-80-242-5704-4
Vydavateľstvo: Knižní klub

Knihu som si kúpila na dovolenke v Prahe, v kníhkupectve NeoLuxor :)

Moja posledná recenzia: Tajná manželka (Gill Paulová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…