Preskočiť na hlavný obsah

Minirecenzia: Dni slávy, dni smútku (Juliet Grey)

Mám veľmi rada knižné série, lebo vďaka nim mám pocit, že keď knihu dočítam, nemusím sa s jej predstaviteľmi rozlúčiť úplne... V ďalšej jej časti postavy opäť ožívajú a príbeh sa rozvíja ďalej. Takto som si obľúbila Harryho Pottera a keby autorka napísala ďalšiu časť, prečítala by som ju na jeden dych rovnako ako tie predošlé. Keď sa spojí knižná séria s historickým románom, je to hudba pre moje uši.

Veľmi ma zaujímalo, ako to s Máriou Antoinettou dopadne. Samozrejme, že nie som z dejepisu až taká hlúpa, aby som si nepamätala, ako jej život naozaj skončí. To nie. Bola som skôr zvedavá na vývoj tejto mladej ženy ako literárnej postavy a toho sa mi aj dostalo.

Musím sa priznať, že sa mi doteraz nikdy nepodarilo zaznamenať taký veľký rozvoj postavy ako v tomto diele. V minirecenzii na prvú časť trilógie som spomínala milú mladú dámu, ktorú som ľutovala, lebo ju nútia sa vydať za niekoho, koho vôbec nepozná a navyše musí od rodiny odísť do cudzej krajiny. Takže aby ste vedeli, z malej milej poslušnej Toinette sa stane zhýralá a márnotratná francúzska kráľovná. Áno, tak ovplyvnili to je správanie mnohé okolnosti, ale aj tak... Keďže nemala deti a žiadne ďalšie starosti, lebo do vládnutia sa starať nesmela, zaujímala sa o celkom iné veci. Móda a udávanie štýlu sa stalo jej životným poslaním. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa jej vkus menil. Najskôr obyčajné šaty podobné tým, ktoré nosila v Rakúsku, potom obrovské krinolíny plné volánov a nakoniec košieľka previazaná stuhou. Jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvnili jej správanie bolo narodenie detí. Keď si naplno uvedomila, že sa im chce venovať a už nebaží po krásnych drahých šatách a diamantových šperkoch, správala sa opäť ako obyčajné jednoduché dievča, ako matka, ktorá sa zameriava len na život svojich detí a na ich rozvoj. Veľmi ju zasiahla aj smrť jej dcéry Sofie a najstaršieho syna, ktorý sa mal stať ďalším kráľom. Práve tieto časti jej života považujem za kľúčové a tie aj najviac zmenili jej pohľad na svet. Láska jej život naplnila tiež. Ale necítila ju k svojmu manželovi, kráľovi, ale k jednému z jeho dvoranov. Ako jediný jej skutočne rozumel a dokázal pochopiť jej správanie. Takisto dokázal jej správanie aj kriticky zhodnotiť a ovplyvniť ho. 

Som veľmi zvedavá na poslednú časť Spoveď Márie Antionetty, ktorá len čaká na otvorenie. Podľa názvu sa domnievam, že nahliadnem hlboko do duše tejto historickej ikony. A verím, že posledná časť trilógie bude rovnako ak nie aj viac dobrá ako tie predošlé dve.
Moje hodnotenie:     odporúčam
                             😊 😊 😊 😊 😊
Kategória: historické romány
Počet strán: 350 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-556-1474-8
Vydavateľstvo: Slovart
Knihu som kúpila v kníhkupectve Martinus.sk, môžete ju kúpiť TU.
Recenzia na prvý diel série: Ja, Mária Antionetta (Juliet Grey)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…