Preskočiť na hlavný obsah

Minirecenzia: Dni slávy, dni smútku (Juliet Grey)

Mám veľmi rada knižné série, lebo vďaka nim mám pocit, že keď knihu dočítam, nemusím sa s jej predstaviteľmi rozlúčiť úplne... V ďalšej jej časti postavy opäť ožívajú a príbeh sa rozvíja ďalej. Takto som si obľúbila Harryho Pottera a keby autorka napísala ďalšiu časť, prečítala by som ju na jeden dych rovnako ako tie predošlé. Keď sa spojí knižná séria s historickým románom, je to hudba pre moje uši.

Veľmi ma zaujímalo, ako to s Máriou Antoinettou dopadne. Samozrejme, že nie som z dejepisu až taká hlúpa, aby som si nepamätala, ako jej život naozaj skončí. To nie. Bola som skôr zvedavá na vývoj tejto mladej ženy ako literárnej postavy a toho sa mi aj dostalo.

Musím sa priznať, že sa mi doteraz nikdy nepodarilo zaznamenať taký veľký rozvoj postavy ako v tomto diele. V minirecenzii na prvú časť trilógie som spomínala milú mladú dámu, ktorú som ľutovala, lebo ju nútia sa vydať za niekoho, koho vôbec nepozná a navyše musí od rodiny odísť do cudzej krajiny. Takže aby ste vedeli, z malej milej poslušnej Toinette sa stane zhýralá a márnotratná francúzska kráľovná. Áno, tak ovplyvnili to je správanie mnohé okolnosti, ale aj tak... Keďže nemala deti a žiadne ďalšie starosti, lebo do vládnutia sa starať nesmela, zaujímala sa o celkom iné veci. Móda a udávanie štýlu sa stalo jej životným poslaním. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa jej vkus menil. Najskôr obyčajné šaty podobné tým, ktoré nosila v Rakúsku, potom obrovské krinolíny plné volánov a nakoniec košieľka previazaná stuhou. Jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvnili jej správanie bolo narodenie detí. Keď si naplno uvedomila, že sa im chce venovať a už nebaží po krásnych drahých šatách a diamantových šperkoch, správala sa opäť ako obyčajné jednoduché dievča, ako matka, ktorá sa zameriava len na život svojich detí a na ich rozvoj. Veľmi ju zasiahla aj smrť jej dcéry Sofie a najstaršieho syna, ktorý sa mal stať ďalším kráľom. Práve tieto časti jej života považujem za kľúčové a tie aj najviac zmenili jej pohľad na svet. Láska jej život naplnila tiež. Ale necítila ju k svojmu manželovi, kráľovi, ale k jednému z jeho dvoranov. Ako jediný jej skutočne rozumel a dokázal pochopiť jej správanie. Takisto dokázal jej správanie aj kriticky zhodnotiť a ovplyvniť ho. 

Som veľmi zvedavá na poslednú časť Spoveď Márie Antionetty, ktorá len čaká na otvorenie. Podľa názvu sa domnievam, že nahliadnem hlboko do duše tejto historickej ikony. A verím, že posledná časť trilógie bude rovnako ak nie aj viac dobrá ako tie predošlé dve.
Moje hodnotenie:     odporúčam
                             😊 😊 😊 😊 😊
Kategória: historické romány
Počet strán: 350 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-556-1474-8
Vydavateľstvo: Slovart
Knihu som kúpila v kníhkupectve Martinus.sk, môžete ju kúpiť TU.
Recenzia na prvý diel série: Ja, Mária Antionetta (Juliet Grey)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…