Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Muž z jamy a deti z lásky (Vanda Rozenbergová)

Keď prídete o blízkeho človeka, musíte sa s tým vysporiadať sami. Nepomôže vám nikto a nič. Ani tie psychologické nezmysly... Najviac zo všetkého sa mi ráta to, ako sa všetci snažia robiť vám spoločnosť a akože len v kruhu rodiny a priateľov to zvládnete. A čo, keď všetci spia a vy len civíte do stropu? Znova ste na to len sami, a preto každý s touto otrasnou, no nevyhnutnou skutočnosťou bojuje po svojom. 

Nakoľko ide o tragickú udalosť, som vďačná za vybraný typ rozprávača, pretože vďaka nemu vnímam oveľa lepšie svet v knihe. Ide o môj najobľúbenejší typ rozprávača. Ja-rozprávanie v podaní priameho rozprávača mi vždy pomôže viac sa vcítiť do myslenia postáv. Mám vedy pocit, že všetko to prežívam s nimi. Nakoľko sa počas deja postavy v rozprávaní striedajú, vidíme viaceré situácie z rôznych uhlov, čo iste dobrý čitateľ ocení.



Aj postavy v tomto príbehu látajú rany na duši, ako len vládzu. Každý tak, aby sa cítil najlepšie, samozrejme, s ohľadom na okolnosti. Čitateľ zreteľne vidí, nakoľko smrť matky ovplyvnila členov jej malej rodiny. Autorka nás zavedie do situácií, ktoré môže zažiť ktokoľvek. Ja osobne v tomto príbehu rozoznávam niekoľko typov postáv a postojov. Uvidíme, či uhádnete, o koho z nich ide :)
1.Nechať život okolo mňa len tak plynúť a o nič sa nestarať je také pohodlné a mŕtve a človek má pocit, akoby bol pochovaný zaživa, len čistejšej a teplejšej kôpke.

2.Po odchode každej osoby musí niekto prevziať jej úlohy. Tu ale musíme popremýšľať, čo všetko na svoje plecia náhrada berie. Jedna z postáv prebrala zodpovednosť a tá druhá každodenné úlohy. Dokonca by sme mohli povedať, že dobrovoľne. 
3.čo ak nie ste človek, ktorý dáva rád najavo svoje city? Vtedy sa snažíte ich ukryť a zaujímate sa tak o mnohé iné veci. Dievča sa obzvlášť snaží vyzerať silné a sebestačné. Ak nechce myslieť na smutné záležitosti života, zameria sa radšej na lásku.
4.Ste primalý resp. primladý na to, aby ste si uvedomovali to, že vás opustila matka. Viete len, že sa ten človek, ktorý sa o vás staral, už nevráti a aj to, že bez neho vám veľa vecí chýba. Že jednou a tou najdôležitejšou z nich je materinská láska, zistíte až neskôr.

Dej je absolútne nezáživný. Takže, ak ste milovníci dejovosti a dobrodružstva, budú vám retardačné prvky ako opisy a pocity postáv prekážať. Ide v podstate o monotónne podaný život jednej rodiny po tragickej udalosti v jeho každodennom kolobehu... V takomto prípade si knihu rozhodne nekupujte. No tieto spomenuté skutočnosti nie sú recenznému dielu na škodu, naopak, považujem za veľmi prínosné mnohé názory hlavného hrdinu a aj jeho odvážny a nekonvenčný krok v závere knihy (mimochodom, vedy sa tam konečne niečo deje...). To, ako chlapsky sa postavil situácii čelom po smrť tak vzácneho človeka, akým je mama, je neskutočne obdivuhodné a poučné pre každého čitateľa. 

Ja ako sujetovo zameraný čitateľ hodnotím dielo priemernou známkou, čo ale nezodpovedá dôležitosti jeho odkazu a obsahu.Vďaka tejto knižke máte možnosť nazrieť do tajov ubolenej ľudskej duše.


Moje hodnotenie:   odporúčam 

            😊  😊  😊  -  -

Kategória: spoločenský a filozofický román
Počet strán: 216 s.
Jazyk: slovenský
ISBN:9788055627656
Vydavateľstvo: Slovart

Knihu kúpite v kníhkupectve Martinus TU

Moja posledná recenzia: Valčík stromov a oblohy (Jean-Michel Guenassia)
Môj posledný článok: Summer reading challenge 2017



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Minirecenzia: Láska slečny Elliotovej (Jane Austenová)

Jane Austenová patrí k mojim obľúbeným autorom a nikdy by som nepohrdla knižkou od nej. Preto som sa veľmi potešila, keď som si pod vianočným stromčekom našla túto útlu knižku. Nechcem sa o nej veľa rozpisovať a pravdupovediac ani neviem, čo by som vám o nej povedala, aby som ju riblížila čo najvernejšie a nezaujato. Autorka je známa a uznávaná hlavne vďaka svojim majstrovským opisom a vykreslením charakterov postáv, ktoré sršia humorom a vtipnými poznámkami k jednotlivým udalostiam v deji. Z tohto hľadiska musím povedať, že nesklamala, naozaj som mala pocit, že vševediaci rozprávač. ktorého nám poskytla, nás bezpečne zaviedol do každého vzťahu, klebety, prostredia, minulosti... jednoducho, boli sme informovaní. Takže v tomto smere jej naozaj nemám čo vytknúť. Jemné vtipné postrehy z každodenného života na anglickom vidieku naozaj oceňujem a nakoľko ide o posledný dokončený román tejto autorky, som rada, že knižku vlastním, a to práve v okrasnom vydaní od vydavateľstva Slovart. ...

Recenzia: Ako vyliečiť zlomené srdce (Anna Bellová)

Predstavte si sobotné poobedie, ktoré môžete stráviť sama doma. Vonku prší a je chladno a vy sa schúlite pod deku v spálni alebo obývačke a zapnete si telku. Prvé, čo vám napadne, je pozrieť si nenáročný film a, to preto že sme ženy, nejaký sladký, ktorý by vás nemusel nútiť premýšľať, mal by šťastný koniec a vy by ste sa cítili milovaná.  Presne takto si predstavujem náladu, ktorú by vo mne vyvolal film podľa tejto knihy. Musím sa priznať, že veľmi neobľubujem diela zasadené do dnešných čias, ale to len preto, lebo odrážajú v podstate každý pocit či vzťah alebo prežívanie, ktorému je dnešný človek vystavený a práve to je niekedy najsmutnejšie. Tento román mi ale vrátil trochu ľahkej romantiky do života. Dielo sa v podstate čítalo samo. Obracala som stranu za stranou rýchlejšie, ako som si pôvodne myslela. Autorka svojím jednoduchým a ľahkým spôsobom rozprávania upúta hneď na začiatku. Veľmi sa mi páči, že nezaťažuje čitateľa zdĺhavými opismi postáv, prostredia či deja, ktorý s...

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať. Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky . Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a r...