Preskočiť na hlavný obsah

Summer reading challenge 2017

Kedže mám ako učiteľka na základnej škole letné mesiace viac-menej voľne, rozhodla som sa, že okrem výzvy 20 kníh za rok sa pripojím resp. vytvorím letnú výzvu. Predsa len, bude viac času na čítanie a ja sa veľmi z tejto skutočnosti teším, lebo už som sa nevedela dočkať. 
Nemusíte sa báť. Na každú prečítanú knižku si tu nájdete aj recenziu. Nakoľko som si vybrala hojný počet, obávam sa, že ostatné články trochu obmedzím, no budem sa snažiť, aby sa tak nestalo ;) Na konci leta sa tešte na vyhodnotenie letnej výzvy.
Na začiatku by som Vám rada knižky predstavila, aby ste mali aspoň poňatie, do čoho sa púšťam. Tieto info môžete vziať aj ako inšpiráciu, pokiaľ sa na takúto letnú výzvu dáte so mnou. 

Útla knižka ma zaujala svojim prebalom. Podľa anotácie ide o historicky Roman o mladom dievčati. Mala vy sa tam vyskytnúť pochvala impresionizmu a jednou z postáv by mal byt Vincent van Gogh. Tak uvidíme.


Autorka je finalistkou ceny Anasoft Litera. Táto skutočnosť ma veľmi zaujala, pretože som sa vo svojej diplomoviek práci venovala Víťovi Staviatskemu, ktorý tuto cenu dokonca aj vyhral, takže som si povedala, že to môže byt celkom zaujímavé. Knižka mi priblíži radosti a smútky všedného dňa. Aspoň to hovorila anotácia. 

Ide o svedectvo dievčatá, ktoré bolo deportovaný do Sovietskeho zväzu a mladosť trávilo v gulagu. Mám rada skutočne príbehy a tie z vojnového obdobia obzvlášť, takže sa domu teším.

Detektívky som obľubovala, keď som bola mala, no rozhodla som sa tomuto thrilleru dať šancu. Aj na základe mnohých odporúčaní som si ju hodila do nákupného košíka. Jej prvé dielo Dievča vo vlaku som síce nečítala, takže sa nechám prekvapiť.

Kto ma sleduje dlhšie, vie, že milujem ľúbostné historické romány a od tejto autorky som čítala už dve knihy. Tie som doslova zhltla, takže nepochybujem, že táto kniha nebude výnimkou. 

Beletria pre deti a mládež by nemala byt primárne určená mne, ale nakoľko zbožňujem akékoľvek knihy, vôbec mi vekové zaradenie nebude prekážať. Na knihu som nasla množstvo pozitívnych recenzií, takže očakávam prijemne čítanie. 


Ness sa v súčasnosti radi medzi najtalentovanejších autorov, a tak nemôže obísť ani moju knižnicu. Pri tomto diele mám podobne očakávania ako pri Do vody, tak sa nechám prekvapiť.

Podľa prečítané anotácie a recenzií viem, že ide o tzv. Young Adult literatúru. Mám zmiešané pocity, lebo kniha Mŕtve dievča neklame ma podobne zaradenie a veľmi som sa nestotožnila s vekom postavy, ale knihu som zaradila do výzvy, aby som v nej mala naozaj všehochuť. 


Držte mi palce pri čítaní a dodržiavaní letnej výzvy. Sama teraz neviem, či som si zvolila dobrý počet kníh, mnohí z vás vy možno zvládli aj viac. Ja sa uspokojím s ôsmimi titulmi.
Kto sa ešte do letnej výzvy pridal? Dajte mi vedieť, aké knihy v lete čítate a ako sa Vám darí. Ak do toho idete so mnou, nezabudnite uverejňovať reading progress s hashtagom #summerreadingchallenge a označte ma tam, aby som vedela, ako sa vám darí.Práve čítam: Africký príbeh lásky (Daphne Sheldricková)

Môj instagram: @petah.4698_booklover
Môj Facebook: @knihajemojalaska
Môj Tumbrl: Kniha je moja láska
Môj Twitter: @knihajemojalaska
Good Reads: Petra Halusková

Môj posledný článok: Vychytávky pre knihomoľov z Alieexpressu
Moja posledná recenzia: Psia duša (W.Bruce Cameron)

Knihy som kupovala v kníhkupectve Martinus, iPark.sk a pantharhei

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…