Preskočiť na hlavný obsah

Summer reading challenge 2017

Kedže mám ako učiteľka na základnej škole letné mesiace viac-menej voľne, rozhodla som sa, že okrem výzvy 20 kníh za rok sa pripojím resp. vytvorím letnú výzvu. Predsa len, bude viac času na čítanie a ja sa veľmi z tejto skutočnosti teším, lebo už som sa nevedela dočkať. 
Nemusíte sa báť. Na každú prečítanú knižku si tu nájdete aj recenziu. Nakoľko som si vybrala hojný počet, obávam sa, že ostatné články trochu obmedzím, no budem sa snažiť, aby sa tak nestalo ;) Na konci leta sa tešte na vyhodnotenie letnej výzvy.
Na začiatku by som Vám rada knižky predstavila, aby ste mali aspoň poňatie, do čoho sa púšťam. Tieto info môžete vziať aj ako inšpiráciu, pokiaľ sa na takúto letnú výzvu dáte so mnou. 

Útla knižka ma zaujala svojim prebalom. Podľa anotácie ide o historicky Roman o mladom dievčati. Mala vy sa tam vyskytnúť pochvala impresionizmu a jednou z postáv by mal byt Vincent van Gogh. Tak uvidíme.


Autorka je finalistkou ceny Anasoft Litera. Táto skutočnosť ma veľmi zaujala, pretože som sa vo svojej diplomoviek práci venovala Víťovi Staviatskemu, ktorý tuto cenu dokonca aj vyhral, takže som si povedala, že to môže byt celkom zaujímavé. Knižka mi priblíži radosti a smútky všedného dňa. Aspoň to hovorila anotácia. 

Ide o svedectvo dievčatá, ktoré bolo deportovaný do Sovietskeho zväzu a mladosť trávilo v gulagu. Mám rada skutočne príbehy a tie z vojnového obdobia obzvlášť, takže sa domu teším.

Detektívky som obľubovala, keď som bola mala, no rozhodla som sa tomuto thrilleru dať šancu. Aj na základe mnohých odporúčaní som si ju hodila do nákupného košíka. Jej prvé dielo Dievča vo vlaku som síce nečítala, takže sa nechám prekvapiť.

Kto ma sleduje dlhšie, vie, že milujem ľúbostné historické romány a od tejto autorky som čítala už dve knihy. Tie som doslova zhltla, takže nepochybujem, že táto kniha nebude výnimkou. 

Beletria pre deti a mládež by nemala byt primárne určená mne, ale nakoľko zbožňujem akékoľvek knihy, vôbec mi vekové zaradenie nebude prekážať. Na knihu som nasla množstvo pozitívnych recenzií, takže očakávam prijemne čítanie. 


Ness sa v súčasnosti radi medzi najtalentovanejších autorov, a tak nemôže obísť ani moju knižnicu. Pri tomto diele mám podobne očakávania ako pri Do vody, tak sa nechám prekvapiť.

Podľa prečítané anotácie a recenzií viem, že ide o tzv. Young Adult literatúru. Mám zmiešané pocity, lebo kniha Mŕtve dievča neklame ma podobne zaradenie a veľmi som sa nestotožnila s vekom postavy, ale knihu som zaradila do výzvy, aby som v nej mala naozaj všehochuť. 


Držte mi palce pri čítaní a dodržiavaní letnej výzvy. Sama teraz neviem, či som si zvolila dobrý počet kníh, mnohí z vás vy možno zvládli aj viac. Ja sa uspokojím s ôsmimi titulmi.
Kto sa ešte do letnej výzvy pridal? Dajte mi vedieť, aké knihy v lete čítate a ako sa Vám darí. Ak do toho idete so mnou, nezabudnite uverejňovať reading progress s hashtagom #summerreadingchallenge a označte ma tam, aby som vedela, ako sa vám darí.Práve čítam: Africký príbeh lásky (Daphne Sheldricková)

Môj instagram: @petah.4698_booklover
Môj Facebook: @knihajemojalaska
Môj Tumbrl: Kniha je moja láska
Môj Twitter: @knihajemojalaska
Good Reads: Petra Halusková

Môj posledný článok: Vychytávky pre knihomoľov z Alieexpressu
Moja posledná recenzia: Psia duša (W.Bruce Cameron)

Knihy som kupovala v kníhkupectve Martinus, iPark.sk a pantharhei

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…