Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Navždy (Maya Sinay)


Viacerí z nás to sledovali. Lesk, krása, sláva, najlepšie šaty, najvyberanejšej jedlá... Svadba Harryho a Meghan znova prinútila rojkov veriť v lásku, šťastie a skutočnosť, že rozprávky nie sú len v knihách. Verím tomu, že spolu prežijú štastný život. Ale čo ak sa tá vaša rozprávka rozpadá a nie všetko je také rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá? Fanny nehľadá rozprávkový koniec ani netúži po sláve či bohatstve. No nakoniec sa tomu aj tak nevyhne. Predtým si však prešla peklom...

Napísať v dnešnej dobe ženský ľúbostný román a mať úspech je podľa mňa veľmi ťažké. Konkurencia je silná, čitateľ náročnejší, dostať sa na trh môže niekedy znamenať aj to, že si knihy vydáte sami, lebo nemáte na výber tak ako táto talentovaná autorka. Musím sa priznať, že kým ma neoslovila a nenavrhla spoluprácu, nepoznala som ju. No teraz som zvedavá na ďalší príbeh, ktorý vyjde z jej pera.

Ak ste sa ku knižke Navždy  dostali, držíte v rukách prvý diel tzv. romantickej Bielej série, takže ak správne predpokladám, naozaj sa môžeme tešiť na novú knižku. Ak si potrpíte na vizuálnu stránku diela, obálka vás zvlášť neosloví. Jednoduché sivé ozdobné lemovanie na bielom podklade s modrým názvom diela. Neodkladajte ju len pre nedostatok farieb na prebale, je to zámer autorky a to podstatné je aj tak vo vnútri, takže neváhajte knižku otvoriť. Tu musím skutočne podotknúť, že pokiaľ si čitateľ vyberá dielo podľa obálky, zrejme nebude s jednoduchosťou tejto spokojný. Mne však imponuje a už od začiatku som bola zvedavá, čo tajomné sa skrýva vo vnútri a tu sa autorka zahrala s mojou fantáziou, čo veľmi oceňujem.

K vonkajšej kompozícii asi len toľko, že je členená na kapitoly, ktoré nie sú označené ani číslom ani názvom, ale ornamentom, ktorý lemuje obálku, čo je tiež veľmi zaujímavý prvok a odlišuje dielo od mnohých ostatných. Čo sa týka vnútorného členenia, zastavím sa pri niekoľkých pre mňa významných postavách a momentoch.

Hlavná postava Funny na mňa pôsobí ako obyčajný typ mladej ženy hľadajúcej svoje šťastie v živote. Musím sa priznať, že po tom, ako som čítala o hrdinkách právničkách, asistentkách, princeznách a pod., bola športovkyňa príjemným osviežením. Myslím, že jej chýba sebavedomie, ktoré by jej v mnohých situáciách mohlo pomôcť. Veľmi ju ovplyvnil vzťah s bývalým priateľom, no ostatní muži v jej živote zohrávajú skôr pozitívnu úlohu.

Rada by som vyzdvihla motív násilia, ktorý silno vystupuje za osudmi hlavných predstaviteľov a ovplyvnil ich osobnosť a správanie. Je zaujímavé sledovať, ako rôzne druhy násilia (domáce násilie, násilie páchané na partnerovi, šikana v práci...) vstupujú do života ľudí a oni sa s tým musia vyrovnať, ak chcú žiť ďalej. Veľmi cítiť autorkin postoj k násiliu, odmieta ho a odsudzuje ľudí, ktorí ho praktizujú z akýchkoľvek dôvodov.

Aby som spomenula hlavný motív diela a to je láska, musím nadviazať na začiatok recenzie. Kráľovskú svadbu som nespomínala náhodou. Celý príbeh mi tak trochu pripomína film Princ a ja, kedy "obyčajné" dievča dostane super úžasného bohatého chlapa. Tu mi nedá podotknúť, že dej je tak trochu jednoduchý na môj vkus, dokonca sa vyvíjal veľmi predvídateľne, no pri všetkých starostiach, ktoré teraz mám, to bola príjemná oddychovka.

Takže, ak si chcete trochu zarojčiť, či hľadáte lásku, určite siahnite po knižke Navždy. Keby som mala viac času, zhltla by som ju za dve hodiny. Veľmi sa teším na ďalšiu knižku od tejto autorky. Dúfam, že už budem mať na ňu viac času a vychutnám si ju v pohodičke :)
Moje hodnotenie: odporúčam

               😊 😊 😊 😊 - 

Kategória: novodobý ľúbostný román
Počet strán: 230 s.
ISBN: 978-80-972964-0-7
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Agromepa

Knihu som dostala od autorky ako darček a ako podklad pre recenziu, môžete si ju kúpiť TU. A jednu môžete vyhrať v súťaži na Instagrame :)

Moja posledná recenzia: Papierové mestá (John Green)Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…