Preskočiť na hlavný obsah

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)


Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám opraviť) kniha pre mladých ľudí obsahuje motív smrti. Či už ide o nejakú chorobu alebo nehodu alebo samovraždu... Depresie a nepochopenie zohrávajú v diele hlavnú úlohu a viem, že mnohí mladší sa tak aj cítia, ale nepríde mi správne ukazovať tieto veci ľudom, ktorí svoje myslenie len vyvíjajú. Mnohí to majú ťažké, to je samozrejme a mnohí si za svoj krátky život toho najočakávanejšie prežili až až, ale pre viacerých ide o pseudoproblémy, ktoré povýšili na existenčné. V dospelosti sa stretnú s mnohými závažnejšími vecami, s ktorými budú musieť bojovať a potom to nezvládajú. Neviem, prečo smrť, depresie a rebelskosť pchať do každej knihy pre mladých.

Inak hodnotím dielo veľmi pozitívne. Oddýchla som si pri čítaní a to je momentálne moje jedine kritérium pri zvládaní trojmesačného syna. Určite po nej siahnite, ak turizme po troche romantiky.
Moje hodnotenie:     odporúčam

                 😊  😊  😊  😊  -

Kategória:  young adult
Počet strán: 323 s.
ISBN: 978-80-551-5328-5
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu som kúpila v kníhkupectve iPark.sk, ale kúpite ju aj TU.

Moja posledná recenzia: Navždy (Maya Sinay)

Komentáre

  1. Článok ma zaujal, pretože viem, že tú knihu kupovala kamarátka spolužiačke a keď som pracovala v kníhkupectve, pár ľudí si ju kúpilo.
    Ja som Papierové mestá čítala minulý rok a mala som z nich úplne iný dojem ako ty; práveže sa mi to páčilo a to i napriek tomu, že YA ma moc neláka/la. Ešte aj An Abundance of Katherines bola dobrá.
    V každom prípade, keď budem najbližšie v knižnici, možno dám Tisíc chlapčenských bozkov šancu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…