Preskočiť na hlavný obsah

Best quotes

Zdravím vás všetkých :) Nakoľko v poslednej dobe vychádzali len recenzie, aj to len zriedkavo, lebo som mala zhon v práci, rozhodla som sa vytvoriť niečo úplne nové. Aj keď... tento blog je ešte len v plienkach, takže všetko, čo tu vymyslím, bude nové. Počas pôsobenia blogu mám prečítaných 5 kníh a ja som sa rozhodla, že z každej vyberiem jeden citát, ktorý ma najviac oslovil resp. som si z neho niečo odniesla do života a trošku vám priblížim, ako na mňa zapôsobil a ako si ho ja vysvetľujem.
1.ZÁZRAKY OBYČAJNÝCH ĽUDÍ (Amanda Leducová)


,,Normálni ľudia nie sú ničím zvláštni. To chceš? Naozaj túžiš byť obyčajným človekom?"

-Samovi sa prihovára týmito slovami jeho duchovný otec a vtedy Sam hodnotí svoj postoj k životu. Trochu mi to pripomína dielo Jozef Mak (človek milión si... atď.). Pamätám si základnú školu: každý chcel byť niečim výnimočný, každý chcel niečo dokázať a odlišovať sa od iných, no teraz mám pocit, že len chceme žiť obyčajný život a byť neviditeľní. Len aby sme neboli na očiach a stredobodom pozornosti, len aby sme mali pokoj. Leducová nás nenúti týmto výrokom zmeniť svoje myslenie, len nám ponúka priestor na premýšľanie. Jedna malá nevinná otázka, ktorá akoby sa mi vrývala do mozgu. Naozaj chceš len sedieť v kúte a nechať ostatných, aby žili tvoj život? Mojím životným cieľom nie je vyniknúť ani zažívať neuveriteľné adrenalínové zážitky, no prebleslo mi mysľou, že by to mohlo byť aj inak. Že v tom mojom obyčajnom živote by mohli byť aj INÉ dni :)
Recenzia Zázraky obyčajných ľudí

2.KÝM SA NEROZLÚČIM (Susan Spencerová-Wendelová)

,,Ak nevieš zmeniť situáciu, zmeň postoj!"

-tento citát sa v poslednej dobe stal mojím mottom :D V živote sa stretnete so situáciami, ktoré jednoducho nevyriešite, lebo to nie je vo vašich silách. A teraz nehovorím len o dôležitých veciach, ale aj o každodenných prekážkach, ktoré vám môžu zmeniť náladu a skaziť vám celý deň. Už len to, že ráno zaspíte, vám skomplikuje inak bežnú rannú rutinu. A vtedy to začína: nadávate, nič sa vám nedarí a v podobnom duchu sa nesie aj vaše správanie počas nasledujúcich hodín. No a keďže človek je tvor bio-psycho-sociálny a stretáva sa inými ľuďmi, prenášame túto svoju negativitu na ostatných. Nie je to od nás pekné. Preto, ak sa vám niečo nepodarilo, povedzte si, že viete, ako to nemáte robiť. Ak ste zmeškali bus, asi potrebujete viac času ráno a na druhý deň si nastavíte budík o päť minút skôr. Ak si roztrhnete blúzku, tak je pravdepodobne čas na to, aby ste si kúpili novú a krajšiu. Pochopiteľne, ak sa stane nejaké nešťastie, veľmi vám tento citát nepomôže a môžete si ho omieľať stále dookola, no sú príležitosti, kedy sa z vás na chvíľu stane iný človek. Aj vďaka Susan.
Recenzia Kým sa nerozlúčim
3.PREDTÝM AKO SOM ŤA POZNALA (Jojo Moyesová)

,,Vedomosti ti dávajú moc."

-nemyslím si, že za tým všetci vidíme to isté :) ja osobne sa na vedomosti v tomto ponímaní nepozerám ako na hordu učebníc a skrípt a titulov, ale na poznanie aj v tom najzákladnejšom slova zmysle. Možno teraz budem pôsobiť veľmi prakticky a mnohí ma za to budete odsudzovať, no predstavte si návštevu napr. úradu práce. Keď viete, do ktorých dverí máte vojsť, koho sa na ktoré dokumenty opýtať a čo konkrétne doniesť, zaberie vám táto návšteva minimálne o hodinu menej vášho času, ako by to bolo v prípade, že nemáte žiadne informácie. Podobne to funguje v banke, na pošte, v obchode, v škole... Ak viete, aká choroba sa zvykne vyskytovať v destinácii, do ktorej cestujete, dáte sa očkovať.   Ak máte dostatočné množstvo poznatkov o svojom tele, viete včas spozorovať nežiadúce zmeny a možno si tým zachránite život (ok, teraz možno preháňam, ale prečo neísť do extrémov? :). Vedieť niečo alebo vedieť niečo urobiť z nás činí samostatného človeka, ktorý nie je odkázaný na iných, ak nevyhnutné nemusí byť. Nepredstavujte si moc, ako moc nad inými, ale ako moc nad sebou.
Recenzia Predtým ako som ťa poznala

4.ČO BOLO POTOM (Jojo Moyesová)

,,Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky." 

-Lou padla zo strechy jedného londýnskeho domu a paradoxne toto nešťastie sa stalo pre ňu nakoniec šťastím. Neviem, ako vy, ale ja sa nebojím, keď mám pocit, že padám (fyzicky, pracovne, psychicky...). Beriem to ako takú facku od života, možnosť pozrieť sa na veci znova a z inej perspektívy, teda tej nižšej, pochopiteľne. Nemusí sa vám všetko v živote podariť tak, ako by ste si predstavovali a vy potom padáte na úplné dno a neviete, čo sa s vami stane a ako to všetko prekonáte. Je to hrozný pocit, ale ako som už bývala spomínala v recenzii k tejto knihe, dá sa ísť len jedným smerom. HORE :)
Recenzia Čo bolo potom

5.MŔTVE DIEVČA NEKLAME (Jay Asher)


    ,,Nik si nevie predstaviť, akú rolu hrá v živote druhých. Často o tom nemáme ani potuchy. Napriek tomu si na svoje správanie nedávame pozor."

-musím sa priznať, že práve táto kniha mi ukázala, že už nemám veka na to, aby som rozumela stredoškolákom. A to nie som od nich oveľa staršia. Hannah sa nechala ovplyvniť ľuďmi, ktorí ani nevedeli, že sa jej dotýkajú, že menia jej život. Myslela som si, bože, to je ale hlúpe dievča, prečo si to tak berie k srdcu? Napriek tomu, že sa mne osobne jej reakcia zdala prehnaná, v tomto má pravdu. Ako ja môžem vedieť, že som dnes svojím úsmevom niekomu nezlepšila deň, alebo či som svojou mrzutou náladou neposunula niekoho ešte viac na dno, ako bol? Ani si neuvedomujeme, ako veľmi ovplyvňujeme život ostatným. Hannah nás vyzýva, aby sme si na to dávali pozor. Aby sme vnímali ľudí okolo seba a vysielali ich smerom skôr tú pozitívnu energiu. Nemyslím, že by sa niekto kvôli našej panovačnosti chce hneď zabiť, ale nemusíme byť tá posledná kvapka v mori jeho nešťastia. Vždy si budem dávať pozor na to, ako na ľudí pôsobím, a či im moja prítomnosť pomáha.
Recenzia Mŕtve dievča neklame

Peťa :)

Práve čítam: Učiteľova dcéra (Julie Klassenová)
Môj instagram: @petah.468_booklover

Môj posledný článok: Knihy, ktoré ma naučili čítať
Moja posledná recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

Knihy môžete zakúpiť tu:
Mŕtve dievča neklame
Knihy kúpite aj na Martinus.skMartinus.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Best quotes 2

Po dlhom čase som sa rozhodla znova sa pustiť do formátu, ktorý sa vám tak veľmi páčil. Opäť som zhrnula päť najkrajších výrokov z kníh, ktoré som mala možnosť prečítať a ukázať vám, čo som si z diel odniesla. Znova vám priblížim, ako som výrok pochopila ja a ako sa dá aplikovať na život.


1. NEZMAZATEĽNÝ DOJEM (Tamera Alexanderová)


,,Tak, ako hotový obraz pozostáva zo stoviek ťahov štetcom, človeka tvoria životné skúsenosti, tak dobré ako i zlé. A bez znalosti toho, čo človek prežil, nie je možné opravdivo ho spoznať a prijať takého, aký je."
-veľakrát odsúdime človeka za jeho správanie. Nepáči sa nám, čo hovorí, ako sa správa k ostatným a aké má názory. Často to zohráva úlohu v našom vnímaní toho človeka. Lenže nie vždy toho dotyčného aj naozaj spoznáme. Vieme vôbec, čo ho donútilo správať sa tak, ako sa správa? Neobťažujeme sa zoznámiť sa s ním a dozvedieť sa o ňom pravdu. Len vtedy, keď zistíme, aké životné skúsenosti tvoria jeho život, tak až vtedy ho naozaj môžeme pochopiť a pr…

Minirecenzia: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Coleová)

Keď som naposledy držala v rukách knihu určenú pre young adult, zaprisahala som sa, že už nič podobné čítať nebudem. Šlo o knižku Papierové mestá, z ktorej som bola absolútne sklamaná a vyhodnotila som situáciu tak, že na tento typ literatúry som už zrejme stará :D. Lenže potom som otvorila skrinku, v ktorej ležala dávno zabudnutá ružová knižka, a tak som sa pri pohľade na tak krásnu obálku rozhodla, že toto musím skúsiť a spravila som dobre.

Napriek môjmu dobrému pocitu z prečítaného musím konštatovať, že knižka nejako neprekvapila. Čakáte lásku dvoch mladých ľudí s prekážkami a komplikáciami a presne toto tam nájdete. Myslím, že odkaz, ktorý nám dielo ponúka, pochopí každý. Čo ale chcem vyzdvihnúť, je rozvoj postáv. Napriek tomu, že to tam všetko čakáte, je super, že sa zo zlého chlapca stane najlepších muž na svete vďaka dobrote svojej partnerky. Je fajn, že sa mladým ľudom dáva za vzor práve toto.

Teraz možno trocha pomimo... Všimla som si, že každá (ak je to inak, rada sa nechám op…