Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Samoľúby vojvoda (Georgette Heyerová)Ako som na tomto blogu už veľakrát spomínala, mám rada historické romány a ľúbostné príbehy typu Jane Austenová alebo sestry Brönteové... Takisto veľmi inklinujem k svetovému realizmu. Preto, keď som držala v knižnici túto knižku v ruke, vedela som, že sa mi bude páčiť.

Príbeh je naozaj nenáročný. Zachytáva vzťahy mužov a žien v Anglicku so zameraním sa na slušné správanie a dodržiavanie etikety. Celý dej sa začne jednoduchým hľadaním životnej družky pre tak trochu namysleného vojvodu, skomplikuje sa cestou do Paríža a nakoniec všetko dobre dopadne a vyrieši sa to v poslednej kapitole. Skutočne niečo, čo vám prispeje k poobedňajšiemu oddychu za chmúrnych jarných dní, tak ako to bolo u mňa. 


Hlavná postava Phoebe je klasicky silnou hrdinkou s názorom a predstavou, že na to, aby bola úspešná a sebestačná, muža naozaj nepotrebuje. Vo svojej podstate má pravdu, ale len dovtedy, kým sa nezamiluje a uvedomuje si, že napriek peniazom, ktoré si dokáže sama zaobstarať, nebude bez neho šťastná. Túžba mladej ženy stať sa spisovateľkou je ďalším znakom, ktorý ju spája so štýlom písania autoriek z obdobia realizmu. My si to v dnešnej dobe tak intenzívne neuvedomujeme, ale myslím si, že pre vtedajšiu ženu bola už len možnosť, že sa dokáže finančne zabezpečiť bez mužovej podpory, krokom k vlastnej nezávislosti. Nedávno som pozerala (neviem, asi na Doma) westernový americký film, ktorý zobrazoval spoločnosť odsudzujúcu ženy v role doktorky či učiteľky. Tieto hrdinky sa ani napriek nepriazni svojich spoluobčanov nevzdávali a dokázali každému, že napriek tomu, že sú tieto povolania spojené s mužskou populáciou, môžu ich vykonávať aj ženy a to rovnako kvalitne. Mám pocit, že Heyerová sa snažila dostať postavu Phoebe do podobnej polohy. 


Vojvoda Silvester mi v niektorých situáciách skutočne pripomína arogantného a povýšeného človeka, no myslím si, že Phoebe jeho činy až príliš zveličovala a veľa zápletiek by podľa mňa vôbec nemuselo v deji existovať, keby dokázala žena prekročiť prah svojej hrdosti a neprejavila sa povýšenecky aj ona. Preto mi nie je zrejmý názov knihy, ktorý do negatívneho svetla stavia len mužskú postavu.


Veľmi sa mi páčil humor, ktorým kniha oplýva. Krátke úsečné satirické poznámky postáv na ich adresu ma pobavili, preto som veľakrát zabudla na to, že autorka zbytočnými vysvetľovaniami a opismi dej sama retarduje a to nefunkčne (podľa môjho názoru). Osobne si myslím, že tieto vsuvky sa tam vôbec nemuseli vyskytovať a pritom by dielo nijako neutrpelo na originálnosti a pútavosti pre čitateľa. Mám rada, keď sa dejové línie odvíjajú rýchlo a ja sa nenudím čítaním opisu nejakého hostinca v nejakom bezvýznamnom prístavnom mestečku. Na druhej strane chápem, že práve vďaka autorkiným znalostiam dobových reálií sa prostredie vykresľuje skutočne verne a čitateľom podáva dôveryhodný obraz.


Na to, aby som si na štýl autorkinho písania spravila hlbší názor, musela by som sa dostať k viacerým jej dielam. Určite ale na doplnenie svojich skúseností s ňou a vedomostí po nejakých jej knižkách určite siahnem, pretože ma veľmi oslovila práve táto. Moje hodnotenie:   odporúčam

               😊  😊  😊  😊  - 

Kategória: historický ľúbostný román
Počet strán: 399 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-1672-3
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu som si požičala z Krajskej knižnice v Žiline, no kúpite ju aj TU.

Moja posledná recenzia: Vrásky z lásky (Ricki Schultzová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…