Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Samoľúby vojvoda (Georgette Heyerová)



Ako som na tomto blogu už veľakrát spomínala, mám rada historické romány a ľúbostné príbehy typu Jane Austenová alebo sestry Brönteové... Takisto veľmi inklinujem k svetovému realizmu. Preto, keď som držala v knižnici túto knižku v ruke, vedela som, že sa mi bude páčiť.

Príbeh je naozaj nenáročný. Zachytáva vzťahy mužov a žien v Anglicku so zameraním sa na slušné správanie a dodržiavanie etikety. Celý dej sa začne jednoduchým hľadaním životnej družky pre tak trochu namysleného vojvodu, skomplikuje sa cestou do Paríža a nakoniec všetko dobre dopadne a vyrieši sa to v poslednej kapitole. Skutočne niečo, čo vám prispeje k poobedňajšiemu oddychu za chmúrnych jarných dní, tak ako to bolo u mňa. 


Hlavná postava Phoebe je klasicky silnou hrdinkou s názorom a predstavou, že na to, aby bola úspešná a sebestačná, muža naozaj nepotrebuje. Vo svojej podstate má pravdu, ale len dovtedy, kým sa nezamiluje a uvedomuje si, že napriek peniazom, ktoré si dokáže sama zaobstarať, nebude bez neho šťastná. Túžba mladej ženy stať sa spisovateľkou je ďalším znakom, ktorý ju spája so štýlom písania autoriek z obdobia realizmu. My si to v dnešnej dobe tak intenzívne neuvedomujeme, ale myslím si, že pre vtedajšiu ženu bola už len možnosť, že sa dokáže finančne zabezpečiť bez mužovej podpory, krokom k vlastnej nezávislosti. Nedávno som pozerala (neviem, asi na Doma) westernový americký film, ktorý zobrazoval spoločnosť odsudzujúcu ženy v role doktorky či učiteľky. Tieto hrdinky sa ani napriek nepriazni svojich spoluobčanov nevzdávali a dokázali každému, že napriek tomu, že sú tieto povolania spojené s mužskou populáciou, môžu ich vykonávať aj ženy a to rovnako kvalitne. Mám pocit, že Heyerová sa snažila dostať postavu Phoebe do podobnej polohy. 


Vojvoda Silvester mi v niektorých situáciách skutočne pripomína arogantného a povýšeného človeka, no myslím si, že Phoebe jeho činy až príliš zveličovala a veľa zápletiek by podľa mňa vôbec nemuselo v deji existovať, keby dokázala žena prekročiť prah svojej hrdosti a neprejavila sa povýšenecky aj ona. Preto mi nie je zrejmý názov knihy, ktorý do negatívneho svetla stavia len mužskú postavu.


Veľmi sa mi páčil humor, ktorým kniha oplýva. Krátke úsečné satirické poznámky postáv na ich adresu ma pobavili, preto som veľakrát zabudla na to, že autorka zbytočnými vysvetľovaniami a opismi dej sama retarduje a to nefunkčne (podľa môjho názoru). Osobne si myslím, že tieto vsuvky sa tam vôbec nemuseli vyskytovať a pritom by dielo nijako neutrpelo na originálnosti a pútavosti pre čitateľa. Mám rada, keď sa dejové línie odvíjajú rýchlo a ja sa nenudím čítaním opisu nejakého hostinca v nejakom bezvýznamnom prístavnom mestečku. Na druhej strane chápem, že práve vďaka autorkiným znalostiam dobových reálií sa prostredie vykresľuje skutočne verne a čitateľom podáva dôveryhodný obraz.


Na to, aby som si na štýl autorkinho písania spravila hlbší názor, musela by som sa dostať k viacerým jej dielam. Určite ale na doplnenie svojich skúseností s ňou a vedomostí po nejakých jej knižkách určite siahnem, pretože ma veľmi oslovila práve táto. 



Moje hodnotenie:   odporúčam

               😊  😊  😊  😊  - 

Kategória: historický ľúbostný román
Počet strán: 399 s.
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-1672-3
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu som si požičala z Krajskej knižnice v Žiline, no kúpite ju aj TU.

Moja posledná recenzia: Vrásky z lásky (Ricki Schultzová)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Maliarova dcéra (Julie Klassenová)

Keď sa mladé dievča zamiluje, môže to mať neblahé následky. Niekedy musí bojovať o svoju lásku, inokedy zase odchádza so zlomeným srdcom. Vtedy jej ťažko vysvetlíte, že sa niečo nové naučila a čaká ju vyvolený, ktorý ešte ani nevie, že existuje. Ak sa ale celá situácia skomplikuje nechceným dieťaťom, je potrebné to čo najskôr vyriešiť. V dnešnej dobe dievčaťu bez problémov pomôžu rodičia a priatelia, ak je taká možnosť, či iná organizácia. Za čias Jane Austenovej by bola mladá dáma vylúčená zo spoločnosti a odkázaná len sama na seba. Klassenová nepochybne opäť predviedla svoj talent a ja ako jej veľký fanúšík to veľmi oceňujem. Príbeh ma zaujal už na začiatku. Vstupujeme in medias res a hneď sa ocitáme zoči voči problému, ktorý toto neohrozené žieňa musí vyriešiť - tehotenstvo bez manželstva. Do toho celého sa zamotá brat otca dieťaťa a celú situáciu vyrieši. Tu upozorňujem mojich sledovateľov na fakt, že celé riešenie mi pripadá nereálne. Akokoľvek zaujímavo je podaná zápletka,

Recenzia: Psia duša (W. Bruce Cameron)

"Neexistujú zlí psi, iba zlí ľudia. Psi potrebujú len lásku." Niekedy sa sama zamýšľam nad tým, čo sa s mojou dušou stane po smrti. Napadá mi niekoľko scenárov a to, že sa po smrti dostanem do iného tela, kým nesplním svoje poslanie, sa mi celkom pozdáva. Veď každý potrebuje nájsť zmysel života, inak by a na tomto svete zbláznil. A čo psi? S nimi je to ako? Priznávam, že knihu som si kúpila, lebo bola v zľave a ja som potrebovala doplniť objednávku, aby som mala poštovné zadarmo. Veľa ľudí ju chválilo, bola dokonca aj sfilmovaná, trailer sa mi páčil, tak som si povedala: Prečo nie? Na začiatku čítania som bola síce trochu skeptická a neverila, že sa dostanem až na koniec, ale potom som ju hltala. Nečakajte žiaden silný strhujúci príbeh, pri ktorom budete srdcervúco plakať. Kniha má nádhernú myšlienku a aj autorovi sa ju podarilo podať celkom sľubne, no nie je to trhák, na ktorý budete spomínať ešte veľa rokov. Jednoduché súvetia aj najlenivejšiemu čitateľovi