Preskočiť na hlavný obsah

Svetoznáme knižnice, ktoré by som chcela navštíviť

Byť obklopený knihami je niečo, o čom sníva každý knihomoľ. Uvedomujem si, že náš život sa neskladá len z príbehov, ktoré si v knihách prečítame, ale predovšetkým o našich reálnych činoch a nemôžem si každý deň dovoliť stráviť celý v knižnici či v obývačke s knihou a kávou. Starostlivosť o domácnosť, prácu a záujem o moju rodinu, priateľov či známych jednoducho nemôžem odignorovať len kvôli mojej záľube. Napriek tomu som rada, keď si nájdem chvíľku len pre seba, utiahnem sa niekam s knihou a ponorím sa do nového príbehu.

V našej domácej knižnici sa toho nenachádza veľa. Na jednej strane sa snažíme šetriť priestor, na druhej strane peniaze, preto sme do nášho domova vniesli minimalizmus, ktorý sa snažíme dodržiavať, a tak je návšteva knižnice mojou povinnou jazdou aspoň raz za dva týždne. Priznávam, že v našej žilinskej knižnici je stále niečo nové, spestruje sa prostredie a vymýšľajú sa rôzne aktivity, no stále mám v hlave nejaké tie cestovateľské sny spojené práve s miestom požičiavania kníh. Rada by som vám preto predstavila knižnice po celom svete, ktoré ma očarili a ktoré by som rada navštívila s pár faktografickými údajmi.

1.Library of Congress
V meste Washington D.C. sa nachádza národná knižnica Spojených štátov, ktorá je zároveň aj vedecko-výskumným pracoviskom. Založená bola v roku 1800 a v súčasnosti sídli v troch budovách. Zbierky knižnice tvorí viac ako 32 miliónov zkatalogizovaných kníh a iných materiálov v tlačenej forme vo viac ako 470 jazykoch. Okrem toho tam nájdete aj hrubý návrh prehlásenia nezávislosti, Guttenbergovú Bibliu a americké vládne publikácie. Zbierka zaberá približne 850 km políc.
Zdroj: http://mediad.publicbroadcasting.net/p/wrti/files/styles/medium/public/201610/ConcertsLOC.jpg

2.Britská knižnica
Knižnica Spojeného kráľovstva je v porovnaní s inými národnými knižnicami pomerne mladá. Založená bola až v roku 1973, dovtedy bola súčasťou Národného múzea. Dlho boli zbierky roztrúsené po celom Londýne, v roku 1997 bola hlavná časť zbierok presunutá do budovy na Euston Road. V jadre budovy sa nachádza sklenená trojposchodová veža obsahujúca Kráľovskú knižnicu so zbierkami, mapami a rukopismi, ktoré zhromaždil Henrich III. Medzi významné exponáty patrí Guttenbergová Biblia, Diamantová sútra (považovaná za najstaršiu tlačenú knihu), dve kópie Magna Charty (z roku 1215) či jediný zachovaný exemplár diela Beowulf. 
Zdroj: https://joyofbooks.webnode.sk/_files/200000022-bbce5bcc89/expand-architecture04.jpg
3.Francúzska národná knižnica
Nachádza sa vo východnej časti Paríža na brehu Seiny. V roku 1988 prišiel prezident s návrhom postaviť najmodernejšiu svetovú knižnicu v Paríži. Budova sa skladá zo štyroch vysokých veží tvoriacich písmeno L a v noci sú tieto veže obklopené svetelnými prstencami. Okrem verejnej čitárne obsahuje knižnica aj vedeckú čitáreň s kapacitou úctyhodných 2000 miest. Výstavba tejto knižnice trvala 10 rokov a po jej otvorení sa hneď v roku 1998 začalo s jej opätovnou prestavbou a rekonštrukciou. 
Zdroj: http://architektura.euforion.sk/ftp/articles/narodna-kniznica-pariz-francuzsko.jpg

4.Vatikánska apoštolská knižnica
Jednou z popredných knižníc sveta je aj knižnica vo Vatikáne. Založená bola v roku 1448 zákonom Mikuláša V. a obsahuje viac ako 1,3 milióna kníh. Súčasťou tejto knižnice je aj Vatikánsky tajný archív, ktorý uchováva všetky písomnosti Svätej Stolice. Za vznik archívu je považovaný rok 1612. Vďaka veľkému vplyvu cirkvi v stredoveku nájdeme v archíve písomné poklady celej Európy. Doň sa však dostanete len s výsostným povolením Jeho Svätosti.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Sistinehall.jpg

5.Čínska národná knižnica
Ide o najväčšiu knižnicu v Ázii a jednu z najväčších svetových knižníc s obsahom až 26,3 milióna zväzkov. Sídli v troch budovách v Pekingu, pričom v najstaršej sídli od roku 1931. Založená bola v roku 1909 pod názvom Knižnica hlavného mesta. 
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/National_Library_Beijing_China.jpg/800px-National_Library_Beijing_China.jpg

Vybrala som len päť knižníc, aby som vás zbytočne nezahltila faktami. Pevne verím, že sa niekedy pôjdem do niektorej z nich pozrieť. Nabudúce by som vám rada predstavila knižnice, ktoré majú veľký význam pre Slovensko. Ak ste v niektorej zo spomenutých knižníc boli, pošlite mi fotku, rada sa pozriem, ako to tam vyzerá očami cestovateľa :D

Môj posledný článok: Požičiavam knihy?

Zdroje informácií:Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čarovná polička - svet pre ozajstných knihomoľov

Mať obrovskú knižnicu u seba doma je snom asi každého knihomoľa. Predstavujeme si steny plné poukladaných kníh, jednu celú miestnosť len s knihami a divánom, na ktorom by sme trávili dlhé zimné večery. Lenže z kapacitných a finančných dôvodov to mnohým z nás nie je dopriate. V trojizbovom byte s malým dieťaťom asi ťažko nájdem prázdnu miestnosť, do ktorej by som uložila svoje poklady. Preto som sa rozhodla ponechať si len také knihy, ktoré považujem za svoje srdcovky alebo majú pre mňa inú citovú hodnotu a zvyšných sa zbaviť. Niektoré som darovala, ale čo s tými, ktoré som už prečítala a nemám ich komu dať? Tak ako asi väčšina siahnem po internetových stránkach s inzerátmi (bazoš, Modrý koník, Facebook...). Lenže tu sa neponúkajú len knihy, ale hlavné iné veci, preto sa môže stať, že vaša kôpka sa nebude tak rýchlo zmenšovať.

Preto som sa veľmi potešila, keď ma na menšiu spoluprácu oslovila Eliška z Čarovnej poličky. Doteraz som o nich nevedela, no ihneď som sa zaregistrovala a rada by…

Recenzia: Čo bolo potom (Jojo Moyesová)

"Nikdy sa nedá vedieť, čo sa stane, keď človek spadne z veľkej výšky."

Stratiť blízkeho človeka a žiť ďalej... S výčitkami svedomia, osamelí, v slzách a bez zmyslu života. Všetko akoby potemnie a nič nemá takú farbu ako kedysi. Nie každý je taký silný, aby sa cez túto stretu dostal rýchlo. Niekedy to trvá trochu dlhšie, niekedy vám musí niekto pomôcť, inak by ste to nezvládli, niekedy jednoducho musíte spadnúť zo strechy...
Čo bolo potom? To je častá otázka, ktorú si kladieme po skončení každého filmu či knihy. Ako to teda pokračovalo? Aj ja sa to zakaždým pýtam a po knihe Predtým, ako som ťa poznala som mala možnosť prečítať si, Čo bolo potom. Musím sa priznať, že kniha ma vôbec nesklamala, ale ani neohúrila tak, ako by som to očakávala. Pocity smútku, depresia, snaha začať život odznova. To sú všetko veci, ktoré nám tak nejako logicky vyplývajú zo záveru prvej časti. Takže to, že ich tam nachádzame, nie je vôbec prekvapujúce. 


Lou sa po Willovej smrti rozhodne, že začne žiť n…

Recenzia: Dám ti aj Slnko (Jandy Nelson)

Každý človek hľadá zmysle života, či už vedome alebo sa tvári, že pre nič nežije. Každý dúfam, že časom nájde svoje stratené dve ruky a nohy. Svoju polovičku, kus svojho srdca a mysle... Niekto má také šťastie, že sa mu to podarí niekoľkokrát za život, a pretože láska má mnoho podôb, Jude a Noe nám ich všetky ukážu.

Neviem, či aj vy máte ten pocit, ale pri knihe, ktorá je populárna, mám tak trochu strach, že práve ja budem ten jedinec, ktorému sa to nebude páčiť a bude nadávať na zbytočne vyhodené peniaze. Som neskonale vďačná za to, že to tak nie je. Kniha je perfektná. Vrelo ju odporúčam.
Jude a Noe sú dvojčatá, ktoré majú spoločný nie len prenatálny vývoj, ale aj myseľ a dušu. Autorka nádherne ukazuje, ako sa mladý človek vyvíja fyzicky aj emocionálne. Nie vždy si uvedomujeme blízkosť svojho súrodenca a nie sme vďační za to, že ho máme a neprejavujeme lásku, akú by si zaslúžil. Vznikajú z toho medzi nami zbytočné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť v tých lepších prípadoch jednoduchým r…